9 Հունիս 2009 - 17:38 AMT
2009թ. հունիսի 9-ին լրացավ շախմատի օլիմպիական չեմպիոն Կարեն Ասրյանի մահվան մեկ տարին: Այդ կապակցությամբ Երեւանի կենտրոնական գերեզմանատանն էին հավաքվել երիտասարդ գրոսմայստերի հարազատներն ու մերձավորները: Իրենց ընկերոջ հիշատակը հարգելու էին եկել նաեւ գրոսմայստերներ Վլադիմիր Հակոբյանը, Արտաշես Մինասյանը, ՀՀ շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը, կանանց հավաքականի առաջատար Էլինա Դանիելյանը եւ այլ հայտնի շախմատիստներ: Կանգնեցվեց նաեւ մեծ շախմատիստի շիրմաքարը, ով այս տարի կդառնար 29 տարեկան:
Կարեն Ասրյանը վախճանվեց 2008թ. հունիսի 9-ին սրտի նոպայից, իր մեքենայի ղեկի մոտ:
ՀՀ շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար եւ Կարեն Ասրյանի մասին գրքի հեղինակ Գագիկ Հովհաննիսյանն իր խոսքում հայտարարել է, որ Ասրյանը չնայած նրան, որ ճակատագրի հեգնանքով չկարողացավ մասնակցել Դրեզդենի շախմատի օլիմպիադային, այնուամենայնիվ իր ներդրումն ունեցավ իր ընկերների հաջողության մեջ:
«Վլադիմիր Հակոբյանը պարտիաներից մեկում կիրառեց այն մարտավարությունը, որը նախապես մշակել էին ինքն ու Կարեն Ասրյանը: Հենց այդ մարտավարության շնորհիվ Հակոբյանը հաղթեց այդ պարտիայում: Ես կարծում եմ, որ եթե Ասրյանը ողջ լիներ, նա երկրորդ անգամ կդառնար օլիմպիական չեմպիոն»,-ասել է Հովհաննիսյանը:

9 июня 2009 года исполнился год со дня кончины олимпийского чемпиона по шахматам Карена Асряна. В связи с этим на центральном кладбище Еревана собрались родные и близкие молодого гроссмейстера. Пришли почтить память своего друга также гроссмейстеры Владимир Акопян, Арташес Минасян, вице-президент Федерации шахмат Армении Смбат Лпутян, первая доска женской сборной Элина Даниелян и другие известные шахматисты. Также был установлен надгробный памятник великому шахматисту, которому в этом году исполнилось бы 29 лет.
Карен Асрян скончался 9 июня 2008 года от сердечного приступа, когда был за рулем своей машины.
Генеральный секретарь Федерации шахмат Армении и автор книги о Карене Асряне Гагик Оганесян в своей речи заверил, что Асрян несмотря на то, что иронией судьбы не сумел принять участие в дрезденской шахматной олимпиаде, все же имел свой вклад в успехе своих друзей.
«Владимир Акопян в одной из партий применил тактику, которая ранее была разработана им и Кареном Асряном. Именно благодаря этой тактике Акопян одежал победу в партии. Я думаю, что будь Асрян жив, он бы во второй раз стал бы олимпийским чемпионом», – сказал Оганесян.