Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան ոչ միայն ուշադրությամբ հետևում է Հարավային Կովկասում ընթացող զարգացումներին, այլ նաև անկեղծորեն սատարում է այդ տարածքում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու բոլոր նախաձեռնություններին։ Այդ մասին նա ասել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովում, որն անցնում է Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքում։
«Օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված համատեղ հռչակագիրը համարում ենք դրական քայլ և հույս ունենք, որ այն կշարունակվի»,– ասել է Էրդողանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Էրդողանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև Կենտրոնական Ասիայում տեղի ունեցող գործընթացներին՝ նշելով, որ Թուրքիան ողջունում է նաև այն համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Ուզբեկստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի միջև՝ սահմանային անցակետերի սահմանազատման ուղղությամբ։

7 Октябрь 2025 - 13:57 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что Анкара внимательно следит за событиями на Южном Кавказе и искренне поддерживает все инициативы, направленные на обеспечение мира и стабильности.
«Совместную декларацию, подписанную 8 августа между Азербайджаном и Арменией, мы считаем положительным шагом и надеемся, что процесс будет продолжен», — заявил Эрдоган на 12-м саммите Организации тюркских государств, проходящем в Габале, передаёт «Factor.am ».
В своём выступлении он также коснулся процессов в Центральной Азии, приветствовав соглашение между Узбекистаном, Киргизией и Таджикистаном о разграничении и регулировании пунктов пропуска на границе.
Напомним, 8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп подписали совместную декларацию по итогам вашингтонской встречи. В тот же день министры иностранных дел двух стран предварительно подписали соглашение о мире и межгосударственных отношениях.