9 Հունիս 2009 - 19:01 AMT
Ավարտվեց Եվրոպա-2011 առաջնության նախընտրական փուլի ֆուտբոլային հանդիպումը Հայաստանի եւ Թուրքիայի երիտասարդական (մինչեւ 21 տարեկան) հավաքականների միջեւ: Հանդիպումը տեղի էր ունենում Երեւանում` Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում եւ ավարտվեց 2:5 հաշվով` հօգուտ հյուրերի:
Հանդիպման հաշիվը բացեցին թուրք ֆուտբոլիստները. 6-րդ րոպեին գոլ հարվածեց կիսապաշտպան Դենիզ Յըլմազը: Մինչեւ 20-րդ րոպեն հավասար պայքար էր ընթանում, բայց առաջին խաղակեսի երկրորդ մասում տարածքային առավելությունն անցավ թուրքերին , ինչն էլ նրանց թույլ տվեց կիսապաշտպան Այդին Յըլմազի ջանքերով առաջին խաղակեսի ավարտին կրկնապատկել սեփական առավելությունը:
Երկրորդ խաղակեսի հենց սկզբում` 48-րդ րոպեին մրցավարը դաշտից հեռացրեց հայկական հավաքականի պաշտպան Գագիկ Դաղբաշյանին` խախտում արձանագրելով տուգանային դաշտում. պենալտին վստահորեն իրացրեց պաշտպան Ֆերհաթ Բիքմազը` հաշիվը դարձնելով 3:0 հօգուտ Թուրքիայի հավաքականի: Իսկ 61-րդ րոպեին թուրք հարձակվող Մուստաֆա Փեքթեմեքը դարձավ չորրորդ գոլի հեղինակը:
Հայկական հավաքականին առաջին պատասխան գոլը հաջողվեց իրացնել 69-րդ րոպեին. կիսապաշտպան Հենրիկ Մխիթարյանի հարվածից հետո գնդակն ուղիղ թուրքերի դարպասը նետվեց: Բայց պատասխան հարվածը չուշացավ: Թուրքերի առաջին իսկ հարձակումը արդյունավետ եղավ. 70-րդ րոպեին Հայաստանի դարպասներին 5-րդ գնդակը հարվածեց Յըգիթ Գյոքօղլանը:
78-րդ րոպեին հավաքականների խաղացողների քանակը հավասարվեց. այս անգամ կարմիր քարտն ուղղվեց Թուրքիայի հավաքականի հարձակվող Օմեր Հասան Շիշմանօղլուին : Իսկ 81-րդ րոպեին հայկական հավաքականի կիսապաշտպան Արտակ Դաշյանը հարվածեց այդ հանդիպման վերջին գոլը:
Նշենք, որ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի մեկնարկային կազմում, ի հեճուկս բոլորս սպասումների, դաշտ դուրս եկավ բելգիական «Ստանդարդի» կիսապաշտպան Հրաչ Յագանը, որի մասնակցությունն այդ հանդիպմանը հայկական հավաքականի դանիացի մարզիչ Ֆլեմինգ Սերիցլեւը օրերս 50/50 էր գնահատում:
Այդպիսով, Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը ձախողեց ԵԱ-2011 նախընտրական փուլի առաջին երկու հանդիպումները: Առաջին հանդիպմանը` հունիսի 5-ին, հայ ֆուտբոլիստները 1:2 հաշվով զիջեցին Շվեյցարիայի հավաքականին:

9 Июнь 2009 - 19:01 AMT
Завершился футбольный матч отборочного раунда чемпионата Европы-2011 между молодежными сборными (до 21 года) Армении и Турции. Матч проходил в Ереване на «Республиканском» стадионе имени Вазгена Саргсяна и завершился со счетом 2:5 в пользу гостей.
Счет в матче открыли турецкие футболисты: на 6 минуте гол на свой счет записал полузащитник Дениз Йилмаз. До 20 минуты шла равная борьба, но во второй половине первого тайма территориальное преимущество перешло к туркам, что и позволило гостям усилиями полузащитника Айдина Йилмаза под занавес первого тайма удвоить свое преимущество.
В самом начале второго тайма на 48 минуте судья удалил с поля защитника армянской «молодежки» Гагика Дагбашяна, зафиксировав нарушение в штрафной площадке: пенальти уверенно реализовал защитник Ферхат Бикмаз, сделав счет матча 3:0 в пользу сборной Турции. А на 61 минуте турецкий нападающий Мустафа Пектемек стал автором четвертого мяча.
Первый ответный мяч армянской команде удалось забить лишь на 69 минуте: после удара полузащитника Генриха Мхитаряна, мяч рикошетом от головы турецкого футболиста влетел в сетку ворот гостей. Но ответного мяча уже от сборной Турции долго ждать не пришлось. Первая же атака турков оказалась результативной: на 70 минуте 5-й мяч в ворота сборной Армении забил защитник Йигит Гйокоглан.
На 78 минуте численность игроков команд сравнялась: на этот раз красный свет загорелся над головой нападающего сборной Турции Омер Хасан Шишманоглу. А на 81 минуте полузащитник армянской команды Артак Дашян забил последний гол в этом матче.
Отметим, что в стартовом составе молодежной сборной Армении, вопреки всем ожиданиям, на поле вышел полузащитник бельгийского «Стандарда» Грач Яган, чье участие в этом матче наставник армянкой команды датчанин Флеминг Серицлев на днях оценивал как 50 на 50.
Таким образом, молодежная сборная Армении провалила первые два матча отборочного этапа ЧЕ-2011. В первой игре, 5 июня, армянские футболисты на выезде уступили сборной Швейцарии со счетом 1:2.