9 Հոկտեմբեր 2025 - 10:22 AMT
Ադրբեջանի անվտանգության պետական ծառայության (ՍՊԾ) ղեկավար, ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Ալի Նագիևը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8–ին ՀՀ, Ադրբեջանի և ԱՄՆ կողմից հռչակագրի ստորագրումը, ինչպես նաև փետրվարին Ադրբեջանի ու Հայաստանի համապատասխան հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը, ինչպես նաև հետագա շփումները և որոշակի տեղեկությունների փոխանակումը, նոր հույս են ներշնչում անհետ կորածների հարցում։
Նա այդ մասին խոսել է «Անհետ կորած անձանց խնդիրների լուծման համար ջանքերի միավորման և համագործակցության ընդլայնման» միջազգային համաժողովում, հայտնում է Trend.az-ը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ հայկական կողմի հետ թիրախային շփումները հաջողությամբ կշարունակվեն և դրական ազդեցություն կունենան երկու կողմերի անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու գործում:
Ալի Նագիևը նշել է, որ այս քննարկումների արդյունքներով հայտարարվել է, թե միջազգային հանձնաժողովը անվճար կտրամադրի Ադրբեջանին էլեկտրոնային տվյալների բազա, ինչպես նաև օժանդակություն ցույց կտա անհետ կորածների խնդրի լուծման գործում՝ հատկապես նրանց աճյունների որոնման, արտաշիրիմումների, նույնականացման, համապատասխան հաստատությունների մասնագետների վերապատրաստման, նոր տեխնոլոգիաների և մեթոդոլոգիաների կիրառման, և համագործակցության շարունակման հարցերում։
Հունիսին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպում։ Նախորդ հանդիպումը կայացել էր 2025 թվականի փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին։ Կողմերը կարծիքներ էին փոխանակել անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանման հարցերի վերաբերյալ և համաձայնության եկել, որ հանձնաժողովների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ քննարկումները կշարունակվեն:

Руководитель Государственной службы безопасности Азербайджана и председатель Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести Али Нагиев заявил, что подписание декларации между Арменией, Азербайджаном и США 8 августа, а также прошедшие встречи и обмен данными дают новый импульс решению вопроса пропавших без вести.
Об этом он сказал на международной конференции «Объединение усилий и расширение сотрудничества для решения проблем пропавших без вести», сообщает Trend.az .
Нагиев выразил уверенность, что целенаправленные контакты с армянской стороной будут успешно продолжены и окажут положительное влияние на прояснение судеб пропавших с обеих сторон.
Он добавил, что по итогам обсуждений было объявлено, что международная организация предоставит Азербайджану бесплатную электронную базу данных, а также окажет содействие в поиске останков, эксгумации, идентификации, подготовке специалистов, применении новых технологий и продолжении сотрудничества.
В июне состоялась встреча представителей армянской и азербайджанской комиссий по делам пропавших без вести. Предыдущая встреча прошла 7 февраля 2025 года на границе Армении и Азербайджана. Стороны обменялись мнениями и договорились продолжить диалог по взаимному согласию.
По официальным данным, с начала 1990-х годов пропавшими без вести считаются 993 армянина. После войны 2020 года пропали ещё около 200 армянских военнослужащих. Армения передала Азербайджану останки 51 человека, погибшего в 2020 году, а также кости 140 погибших в 1990-х.