Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը, ինչպես նաև երկու երկրների ղեկավարների կողմից ստորագրված համատեղ հռչակագիրը, դարձել են լուրջ քայլ ավելի քան երեք տասնամյակ ձգված հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։
Այդ մասին Հասանովն ասել է Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերի և Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանիի մասնակցությամբ, հայտնում է Report.az-ը։
Հասանովը շեշտել է, որ այս պատմական իրադարձությունը հիմք է հանդիսացել նոր ձևաչափերով համագործակցության համար՝ ինչպես Հարավային Կովկասում, այնպես էլ գլոբալ մակարդակում։
Նա նաև ասել է․ «Մենք նպատակ ունենք շարունակել և խորացնել պաշտպանության նախարարությունների համագործակցությունը երեք երկրների միջև»։
Նախարարը կարևորել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության, կայունության և անվտանգության ապահովման համար համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը։
Նա հավելել է նաև, որ եռակողմ հանդիպման ընթացքում շեշտադրվել է խաղաղությանը, կայունությանը և տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքների դեմ միասնական պայքարի կարևորությունը։

Министр обороны Азербайджана Закер Гасанов заявил, что предварительное подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией 8 августа в Вашингтоне, а также совместная декларация, подписанная лидерами двух стран, стали важным шагом на пути к мирному урегулированию конфликта, длящегося более 30 лет.
Об этом Гасанов сообщил на пресс-конференции в Анкаре с участием министра обороны Турции Яшара Гюлера и министра обороны Грузии Ираклия Чиковани, передает Report.az .
Он подчеркнул, что это историческое событие стало основой для нового формата сотрудничества как на региональном, так и на глобальном уровнях.
«Наша цель — продолжить и углубить сотрудничество между министерствами обороны наших трёх стран», — отметил Гасанов.
Министр также подчеркнул необходимость совместных усилий для обеспечения прочного мира, стабильности и безопасности в регионе.
Гасанов добавил, что во время трехсторонней встречи была особо отмечена необходимость единой борьбы с угрозами, направленными против мира, стабильности и региональной безопасности.
*8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация.
В присутствии лидеров стран министры иностранных дел — Арарат Мирзоян (Армения) и Джейхун Байрамов (Азербайджан) — также предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».*