10 Հոկտեմբեր 2025 - 14:52 AMT
Սպիտակ տուն. Նոբելյան մրցանակի հանձնաժողովի համար քաղաքականությունն ավելի կարևոր է, քան խաղաղությունը
ԱՄՆ վարչակազմը մեկնաբանել է Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդներից Մարիա Կորինա Մաչադոյին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի շնորհումը, բացատրել դա քաղաքական շահերով:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթի խոսքով՝ Նոբելյան մրցանակի հանձնման հանձնաժողովի համար քաղաքականությունն ավելի կարևոր է, քան խաղաղության հարցերը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Միևնույն ժամանակ, պաշտոնյան հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կշարունակի խաղաղության գործարքների կնքումը և ռազմական հակամարտությունների կարգավորումը՝ չնայած Նոբելյան կոմիտեի որոշմանը:
2025 թվականին Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր է դարձել վենեսուելացի քաղաքական գործիչ Մարիա Կորինա Մաչադոն: Այս տարի մրցանակի համար առաջադրվել էր 338 թեկնածու, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:

Белый дом прокомментировал присуждение Нобелевской премии мира 2025 года одной из лидеров венесуэльской оппозиции Марии Корине Мачадо, назвав это решение продиктованным политическими интересами.
Как заявила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт, для Нобелевского комитета «политика оказалась важнее мира», сообщает 1lurer.am .
При этом она заверила, что президент США Дональд Трамп продолжит заключать мирные соглашения и содействовать урегулированию вооружённых конфликтов, несмотря на решение комитета.
В 2025 году Нобелевскую премию мира получила венесуэльский политик Мария Корина Мачадо. В числе 338 номинантов в этом году был также президент США Дональд Трамп.