11 Հոկտեմբեր 2025 - 07:04 AMT
Ֆրանսիացի 31 պատգամավոր պահանջել է ազատել հայ գերիներին, ստեղծել արցախցիների վերադարձի քննարկման հարթակ
Ֆրանսիայի 31 սենատոր և պատգամավոր Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանման տարելիցի կապակցությամբ, կոչ-հայտարարություն են հրապարակել՝ ընդգծելով այդ էթնիկ զտման իրականացնողներին պատասխանատվության ենթարկելու, Արցախի ժողովրդի վերադարձի, գերիների ազատ արձակման և այլ քայլերի անհրաժեշտությունը:
Նրանք հորդորել են չանտեսել Արցախի բռնի տեղահանության հետևանքներն ու պաշտպանել հայ գերիների իրավունքները:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշնշվում է.
«2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը արդարացում չունեցող հուժկու ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) բնակչության դեմ՝ վերջ դնելով այս հողում հայերի բազմադարյա ներկայությանը։ Հարձակումը տեղի ունեցավ այն պահին, երբ միջազգային հանրությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով, որի համանախագահներն են Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը, հանձն էր առել հակամարտությունը լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ հաշվի առնելով սեփական ապագան ինքնուրույն որոշելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքը ։ Չնայած այդ հանձնառությանը՝ Բաքուն ընտրեց պատերազմի ուղին։
Մի քանի օրվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի վերջին 120 000 հայերը՝ երկրի ողջ բնակչությունը, հարկադրված եղան արտագաղթել Հայաստան։ Այս զանգվածային տեղահանմանը նախորդել էր իննամսյա շրջափակումը, որի նպատակը հայ բնակչության կյանքն անհնար դարձնելն էր՝ ստիպելով նրանց վերջնականապես լքել իրենց տները։ Իրականում շրջափակումը էթնիկ զտման քաղաքականության ծրագրավորված մի փուլ էր, որի հետևանքը եղավ հայ բնակչության լիակատար արտաքսումը։
Հարկ է հիշեցնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ձևավորվել է 1991 թվականին՝ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, տեղի բնակչության կողմից կազմակերպված ժողովրդավարական հանրաքվեի արդյունքում՝ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի համաձայն»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում , որ երկու տարի անց, բռնի տեղահանվածների մեծ մասը շարունակում է ապրել անորոշության և աղքատության մեջ։
«Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգությունը ենթարկվում է ոչնչացման կամ խեղաթյուրման։ Հայ գերիները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաները, շարունակում են պահվել Բաքվի բանտերում ՝ առանց արդար դատավարության երաշխիքների։ Բաքվի ռեժիմը անպատժելիորեն շարունակում է իր քաղաքականությունը՝ տարածաշրջանից ջնջելով հայկական յուրաքանչյուր հետք։
Մենք՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականներս, կոչ ենք անում Ֆրանսիայի կառավարությանը և եվրոպական կազմակերպություններին՝ չտրվել դիվանագիտական անտարբերության։ Մենք վերահաստատում ենք հետևյալ սկզբունքները՝
1․ Լաչինի միջանցքի շրջափակման, 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ի հարձակման և Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի շարունակական խախտումների հստակ ու միանշանակ դատապարտում,
2․ Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ գերիների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին քաղաքական պատասխանատուների անհապաղ ազատ արձակում,
3․ Միջազգային հարթակի ստեղծում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի, անվտանգության և հիմնարար իրավունքների երաշխավորման պայմանները գնահատելու համար,
4․ Լեռնային Ղարաբաղի տեղահանված բնակչության անօտարելի իրավունքի վերահաստատում՝ ապահով, արժանապատիվ և անխոչընդոտ վերադարձ իրենց տներ՝ համաձայն Միջազգային դատարանի որոշումների, մասնավորապես՝ 2023 թ․ նոյեմբերի 17-ի,
5․ Հասցեական եվրոպական պատժամիջոցներ՝ պատերազմի հանցագործությունների, մարդու իրավունքների խախտումների և Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ գործողությունների պատասխանատուների նկատմամբ,
6․ Միջազգային հետաքննությունների աջակցում՝ Լեռնային Ղարաբաղում կատարված խախտումները փաստագրելու և, Հռոմի Ստատուտի 14-րդ հոդվածի համաձայն, Դատական վարույթներ մեկնարկելու համար,
7․ Հայաստանին աջակցելու ջանքերի ուժեղացում՝ հումանիտար, անվտանգության և մշակութային համագործակցության ոլորտներում։
Այս տխուր տարելիցի կապակցությամբ մենք վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի արտաքսումը ճակատագիր չէ։ Նրանց վերադարձի իրավունքը պետք է մնա ժողովրդավարական երկրների օրակարգի կենտրոնում։ Եվրոպական միությունը չի կարող իր արժեքները պաշտպանել փոփոխական չափանիշներով․ արդարությունն ու մարդու իրավունքները պետք է լինեն համընդհանուր, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը ստորագրել են տարբեր քաղաքական ուժերը ներկայացնող խորհրդարանականներ՝ Ժոել Ավիրանյե, Կատրին Բելրիտի, Գի Բենարոշ, Վերոնիկ Բեսս, Էթիեն Բլան, Ֆրանսուա Բոննո, Վալերի Բուայե, Քսավիե Բրետոն, Բերնար Բյուի, Գիսլեն Կամբիե, Մարի-Առլետ Կառլոտտի, Պոլ Քրիստոֆըլ, Պիերիկ Կուրբոն, Ժիլբերտ-Լյուկ Դըվինազ, Ֆիլիպ Գոսսելեն, Բեատրիս Գոսսելեն, Էմանուել Գրեգուար, Միշել Հերբիլիոն, Անիկ Ժակեմե, Յանիկ Ժադո, Լորան Լարդի, Էմանուել Մանդոն, Ալեքսանդրա Մարտին, Տիերի Մենյեն, Ժան-Ֆրանսուա Պորտարիե, Ռիշար Ռամոս, Իզաբել Սանտյագո, Մարկ Սենե, Անն Սույրիս, Օրելյեն Տաշե և Ռաշին Տեմալ։

11 Октябрь 2025 - 08:16 AMT
В связи с годовщиной массового изгнания армян из Арцаха, 31 депутат и сенатор Франции опубликовали совместное заявление, подчеркнув необходимость привлечения к ответственности организаторов этнической чистки, обеспечения возвращения перемещённых лиц и немедленного освобождения армянских пленных.
Они призвали не игнорировать последствия насильственного выселения и защитить права армянских заключённых.
В заявлении говорится:
«19 сентября 2023 года Азербайджан начал жестокое и необоснованное военное наступление против населения Нагорного Карабаха (Арцаха), положив конец многовековому присутствию армян на этой земле. Нападение произошло в момент, когда международное сообщество, в частности сопредседатели Минской группы ОБСЕ — Франция, США и Россия, выступали за исключительно мирное урегулирование конфликта, признавая право армян Карабаха на самоопределение. Несмотря на это обязательство, Баку выбрал путь войны».
Всего за несколько дней 120 000 армян — всё население региона — были вынуждены покинуть свои дома и перебраться в Армению. Этому массовому исходу предшествовала девятимесячная блокада, целью которой было сделать жизнь населения невыносимой и вынудить к отъезду. Блокада представляла собой целенаправленный этап этнической чистки, кульминацией которой стало полное изгнание армян.
Отмечается, что Республика Нагорный Карабах была создана в 1991 году после распада Советского Союза на основе демократического референдума, проведённого местным населением в соответствии с принципом самоопределения.
Подчеркивается, что два года спустя большинство перемещённых лиц всё ещё живёт в условиях неопределённости и нищеты.
«Армянское культурное наследие в Карабахе уничтожается или искажается. Армянские пленные, включая бывших высокопоставленных должностных лиц Арцаха, продолжают содержаться в тюрьмах Баку без гарантий справедливого суда. Режим в Баку безнаказанно продолжает свою политику по уничтожению всех следов армянского присутствия в регионе».
Французские парламентарии призвали правительство Франции и европейские институты не проявлять дипломатическое равнодушие и подтвердили следующие принципы:
1. Недвусмысленное осуждение блокады Лачинского коридора, нападения 19 сентября 2023 года и продолжающихся нарушений международного права со стороны Азербайджана;
2. Немедленное освобождение всех армянских пленных, незаконно удерживаемых Азербайджаном, включая бывших руководителей Нагорного Карабаха;
3. Создание международной платформы для оценки условий возвращения, безопасности и защиты прав армян Карабаха;
4. Подтверждение неотъемлемого права на безопасное, достойное и беспрепятственное возвращение перемещённого населения Нагорного Карабаха, в соответствии с решениями Международного суда, в частности от 17 ноября 2023 года;
5. Введение точечных европейских санкций в отношении лиц, ответственных за военные преступления, нарушения прав человека и действия против территориальной целостности Армении;
6. Поддержка международных расследований по фиксации нарушений в Карабахе и возбуждение уголовных дел в соответствии со статьей 14 Римского статута;
7. Усиление поддержки Армении в гуманитарной, оборонной и культурной сферах.
В этот печальный день мы вновь заявляем: изгнание армян из Карабаха не является неизбежностью. Их право на возвращение должно оставаться в центре внимания демократических стран. Европейский союз не может защищать свои ценности двойными стандартами. Справедливость и права человека должны быть универсальными — в том числе и на Южном Кавказе.
Заявление подписали представители различных политических сил, включая: Жоэль Авиране, Катрин Бельрити, Ги Бенарош, Вероник Бесс, Этьен Блан, Франсуа Бонно, Валери Буйе, Ксавье Бретон, Бернар Бюи, Гислен Камбье, Мари-Арлет Карлотти, Поль Кристоф, Пиерик Курбон, Жильбер-Люк Девиназ, Филипп Госселен, Беатрис Госселен, Эммануэль Грегуар, Мишель Эрбильон, Аник Жакеме, Янник Жадо, Лоран Ларди, Эммануэль Мандон, Александра Мартин, Тьерри Меньен, Жан-Франсуа Портарье, Ришар Рамос, Изабель Сантьяго, Марк Сене, Анн Суйрис, Орельен Таше и Рашин Темаль.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированным артобстрелам. Уже 20 сентября власти Арцаха согласились на прекращение огня и выполнение условий Баку: разоружение Армии обороны и роспуск Республики. С 24 сентября началось насильственное выселение населения — более 100 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома и переселиться в Армению. По некоторым данным, в Карабахе осталось не более 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Республики с 1 января 2024 года. Позже, 19 октября, он издал второй указ, которым признал предыдущий документ недействительным.