11 Հոկտեմբեր 2025 - 08:58 AMT
CyberHUB-AM–ի համահիմնադիր Արթուր Պապյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ հունիսին կայանալիք ընտրություններից առաջ արդեն արձանագրվել են ապատեղեկատվության տարածման դեպքեր։
Նա նշել է, որ վերջին ամիսներին «Մատրյոշկա» ցանցի բոտերն ավելի քան 60 տեսանյութ են հրապարակել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ։
«Հայաստանում հունիսին նախատեսված ընտրություններին ընդառաջ արդեն իսկ սկսվել են թե՛ կիբեռ, թե՛ ապատեղեկատվական գրոհներ։ Այդպիսի հերթական արշավը գտել ու բացահայտել է «блокировщик ботов» օգտահաշիվը X սոցիալական հարթակում։
Կրեմլի բոտերը, որոնց Агентство հարթակը նույնականացրել է ռուսական «Մատրյոշկա» ապատեղեկատվական ցանցի հետ, Փաշինյանի կառավարության դեմ ուղղված քարոզչական նյութեր են տարածել։
Նույն՝ Агентство հարթակի տվյալներով, վերջին չորս ամիսների ընթացքում «Մատրյոշկա» ցանցի բոտերը հրապարակել են մոտ 60 տեսանյութ, որոնք ուղղված են Փաշինյանի դեմ»,–ասվում է գրառման մեջ։

11 Октябрь 2025 - 09:39 AMT
Со-основатель CyberHUB-AM Артур Папян написал, что зафиксированы случаи распространения дезинформации в преддверии предстоящих парламентских выборов в июне 2026 года в Армении.
По словам Папяна, за последние месяцы боты из дезинформационной сети «Матрёшка» распространили более 60 видеороликов, направленных против премьер-министра Никола Пашиняна.
«Перед намеченными на июнь выборами в Армении уже начались кибератаки и информационные вбросы. Очередную такую кампанию выявил аккаунт “блокировщик ботов” на платформе X», — отметил он.
Папян добавил, что, по данным платформы Агентство, боты, идентифицированные как часть российской дезинформационной сети “Матрёшка”, распространяют антиправительственные материалы, направленные против администрации Пашиняна.
«Согласно информации той же платформы Агентство, за последние четыре месяца боты сети “Матрёшка” опубликовали около 60 видеороликов, направленных против Пашиняна», — указано в публикации.