13 Հոկտեմբեր 2025 - 10:08 AMT
Գազայի հատվածը ղեկավարող ՀԱՄԱՍ խմբավորումն ազատել է բոլոր իսրայելցի պատանդներին՝ ընդհանուր առմամբ 20 մարդու։ Իսրայելի բանակը՝ ՑԱԽԱԼ–ը հաստատել է, որ նրանք փոխանցվել են զինվորականներին։
Զոհվածների մարմինները դեռևս չեն հանձնվել Իսրայելին, գրում է BBC-ն։
ՀԱՄԱՍ խմբավորումը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով Իսրայելին է փոխանցել 13 գերու, մինչ այդ էլ հաղորդվել էր 7 անձի ազատ արձակման մասին։
Նրանք գերության մեջ են եղել 737 օր։ Երեք գերեվարված ունի կրկնակի՝ գերմանական և իսրայելական քաղաքացիություն։ Ազատման գործընթացը տեղի է ունեցել Նեցարիմի միջանցքով՝ Գազայի հատվածի հյուսիսում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Պատանդների մի մասը ծանր վիճակում է։
Խաղաղության համաձայնագրի պայմաններով, սպանվածների դիերը պետք է վերադարձվեն 72 ժամվա ընթացքում՝ կենդանի գերիների ազատումից հետո։
Գերիների ընտանիքները նախապես եկել էին Ռեիմ բազա՝ Իսրայելի հարավում, որտեղ ազատվածները պետք է անցնեն բժշկական զննություն։ Դրանից հետո նրանք վերամիավորվելու են իրենց հարազատների հետ։
Ազատման արարողությանը մասնակցելու համար ժամանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Հետագայում նա մեկնելու է Եգիպտոս՝ մասնակցելու խաղաղ համաձայնագրի ստորագրմանը։
Հրադադարն ու պատանդների ազատումն ընդունված խաղաղ պլանի առաջին քայլն է, պարզաբանում է Associated Press գործակալությունը։
Հաջորդ քայլերի վերաբերյալ պահանջները շարունակում են մնալ հակասական։ Սա առաջ է բերում անորոշություն՝ արդյոք հակամարտությունը իսկապես ավարտվել է։
«Իսրայելը ուզում է, որ ՀԱՄԱՍ–ը զինաթափվրի։ Իսկ ՀԱՄԱՍ–ը ցանկանում է, որ Իսրայելը հանի իր զորքերը Գազայի հատվածից։ Սեկտորի իշխանությունը, որը արդեն երկու տասնամյակ է գտնվում ՀԱՄԱՍ‑ի ձեռքում, նույնպես դեռ պետք է սահմանվի», — ասված է AP նյութում։
Միջազգային հումանիտար կազմակերպություններից մի քանիսը արդեն հայտնել են, որ պատրաստ են մեծացնել հատվածին օգնության ծավալը, հատկապես սննդամթերքի, որի պակաս է զգացվում բազմաթիվ շրջաններում։ Խոսք է գնում նաև Եգիպտոսից մոտ 400 բեռնատարների մասին, որոնք հոկտեմբերի 13-ին պետք է անցնեն իսրայելական ստուգում՝ մտնելու վերջին մարտական գործողությունների գոտի։
Եգիպտոսի ԱԳՆ հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 13-ին անցկացնելու է միջազգային «խաղաղության գագաթաժողով»։ Փաստացի, ՀԱՄԱՍ–ը չի մասնակցի Շարմ էլ Շեյխում պայմանագրի ստորագրմանը։
«Արարողությանը մասնակցելու են բացառապես միջնորդները, ինչպես նաև ամերիկացի և իսրայելցի պաշտոնյաները», — ավելի վաղ ասել է մարտիկների ներկայացուցիչը։
Եգիպտոսում Խաղաղության գագաթանժողովի համանախագահներ կլինեն ԱՄՆ և Եգիպտոսի նախագահներ Դոնալդ Թրամփը և Աբդել Ֆաթթահ աս‑Սիսին։ Գագաթաժողովին կմասնակցի աշխարհի մոտ 20 առաջնորդ, այդ թվում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

13 Октябрь 2025 - 11:02 AMT
Управляющая сектором Газа группировка ХАМАС освободила всех 20 израильских заложников. Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) подтвердила, что они были переданы военным.
Тела погибших пока не переданы Израилю, пишет BBC.
13 человек были переданы при посредничестве Международного комитета Красного Креста, до этого сообщалось об освобождении ещё 7 человек. Заложники провели в плену 737 дней, трое из них имеют двойное гражданство — Германии и Израиля. Освобождение произошло через коридор Нецарим на севере Газы, сообщает Deutsche Welle.
Некоторые освобождённые находятся в тяжёлом состоянии.
По условиям мирного соглашения, тела погибших должны быть возвращены в течение 72 часов после освобождения живых пленников.
Семьи заложников заранее прибыли на базу Реим на юге Израиля, где освобождённые проходят медицинское обследование и после этого воссоединяются с родственниками.
На церемонии освобождения присутствовал президент США Дональд Трамп, который позже отправится в Египет для участия в подписании мирного соглашения.
Прекращение огня и освобождение заложников являются первым этапом принятого мирного плана, поясняет агентство Associated Press.
Тем не менее дальнейшие шаги остаются предметом разногласий, что порождает неопределённость — завершён ли конфликт на самом деле.
«Израиль требует разоружения ХАМАС, а ХАМАС настаивает на выводе израильских войск из сектора Газа. Также остаётся нерешённым вопрос о власти в секторе, который почти два десятилетия контролирует ХАМАС», — говорится в публикации AP.
Ряд международных гуманитарных организаций уже заявили о готовности увеличить объёмы помощи, особенно продовольственной, дефицит которой ощущается во многих районах. Из Египта 13 октября ожидается прибытие около 400 грузовиков, которые должны пройти израильскую проверку перед въездом в зону последних боевых действий.
МИД Египта объявил, что 13 октября в стране пройдёт международный мирный саммит. ХАМАС не примет участия в подписании соглашения в Шарм-эль-Шейхе.
«На церемонии будут присутствовать только посредники, а также американские и израильские официальные лица», — ранее заявил представитель группировки.
Сопредседателями мирного саммита в Египте выступят президенты США Дональд Трамп и Египта Абдель Фаттах ас-Сиси. Ожидается участие около 20 мировых лидеров, включая премьер-министра Армении Никола Пашиняна.