13 Հոկտեմբեր 2025 - 12:37 AMT
2025 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը Հայաստանում կազմել է 5 մլրդ 31 մլն դրամ, կամ գրեթե 13 մլն դոլար։ Այս ցուցանիշը նկատելի առաջընթաց է 2024-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երբ ՕՈՒՆ-ը եղել է բացասական՝ -21.9 մլրդ դրամի սահմաններում, ինչը նշանակում է, որ նախորդ տարի օտարերկրյա ներդրողները կապիտալ են դուրս բերել Հայաստանից՝ ներդրումների ծավալից ավել, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
2025–ի հունվար-հունիսին էական է ռուսական կապիտալի արտահոսքը մեր երկրից՝ գրեթե -27 մլրդ դրամ։ Այս միտումը սկսվել է 2022 թվականից հետո, մասնավորապես՝ 2024-ին ՌԴ ՕՈՒՆ-ի արտահոսքը ՀՀ-ից կազմել է -85․3 մլրդ դրամ, 2023-ին՝ -25․2 մլրդ դրամ։
Ըստ ՀՀ ՎԿ-ի՝ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 45 տոկոսով՝ կազմելով 9 մլրդ 668.6 մլն դոլար, որից մոտ 3.5 միլիարդը՝ ԵԱՏՄ, 88.4 միլիոնը՝ ԱՊՀ մյուս երկրների, 1.1 միլիարդը՝ ԵՄ և մոտավորապես 4.8 միլիարդը այլ պետությունների հետ:
Նույն ժամանակաշրջանում ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտուրը կրճատվել է 53.7 տոկոսով, մինչդեռ ԱՊՀ մյուս պետությունների հետ՝ ավելացել է 20.4, իսկ ԵՄ երկրների՝ 9.5 տոկոսով: Այլ երկրների հետ առևտրի ծավալը կրճատվել է 44.6 տոկոսով:

Согласно данным за первое полугодие 2025 года, объём прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в Армении составил 5 млрд 31 млн драмов, или почти 13 млн долларов. Это существенный рост по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, когда ПИИ были отрицательными — на уровне -21,9 млрд драмов, что указывает на превышение вывода капитала над вложениями, сообщает Factor.am .
В то же время в январе–июне 2025 года зафиксирован значительный отток российского капитала из Армении — почти -27 млрд драмов. Этот тренд начался после 2022 года: в 2024 году отток российских ПИИ составил -85,3 млрд драмов, а в 2023 году — -25,2 млрд драмов.
По данным Комитета по статистике Армении, внешнеторговый оборот страны в январе–июне 2025 года по сравнению с тем же периодом 2024 года сократился на 45% и составил 9 млрд 668,6 млн долларов. Из этого объема около 3,5 млрд пришлись на страны ЕАЭС, 88,4 млн — на остальные государства СНГ, 1,1 млрд — на ЕС и около 4,8 млрд — на другие страны.
В тот же период объём торговли с ЕАЭС снизился на 53,7%, тогда как с другими странами СНГ вырос на 20,4%, а с ЕС — на 9,5%. Торговля с другими государствами сократилась на 44,6%.