Եկատերինբուրգում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսի նախկին պաշտոնակատար Նարեկ Սպարտակյանը հրապարակավ հաստատել է, որ իրեն աշխատանքից ազատել են գործարար Սամվել Կարապետյանին աջակցելու համար։ Նրան խնդրել են դիրքորոշում չհայտնել կամ հրաժարական տալ, հայտնում է News.am-ը։
Սպարտակյանն այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 14–ի երեկոյան Հակակոռուպցիոն դատարանի մոտ, որտեղ քննվում էր Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու միջնորդությունը։
«2018 թվականից աշխատել եմ մինչև անցած տարի։ Ես արտգործնախարարության հետ չեմ աշխատում, այլ Ռուսաստանի դեսպանատան։ Ես Ռուսաստանի դեսպանատնից Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունից 1-2 օր հետո ստացել եմ զանգ, ասել են՝ դու էդ կարծիքի՞ն ես, ասել եմ այո, էդ կարծիքին եմ։ Ես վստահ եմ, որ Ռուսաստանի դեսպանատանը, ԱԳՆ–ի բոլոր աշխատակիցներն էլ էդ կարծիքին են։ Ուղղակի ասել են՝ էս պատճառով։ Ես սոցցանցերում այդքան էլ ակտիվ չեմ, 2 հատ փոստ եմ արել, Էջմիածին եմ գնացել, չգիտեմ պատճառը որն է, բայց դա է եղել»,– մանրամասնել է Սպարտակյանը։
Նրա խոսքով՝ դիվանագետներից շատերն այս նույն դիրքորոշումն ունեն Սամվել Կարապետյանի կալանքի հետ կապված, բայց վախենում են արտահայտվել։
«Ես այսօր այստեղ եմ, խոսել եմ իմ բոլոր ընկերների հետ , դիվանագիտական կառույցի գործընկերների հետ, բոլորը գալիս ասում են՝ մենք էլ ենք քո պես մտածում, բայց դե… բայց դե ինչ, ումից եք վախենում։ Ինձ զրկել են հյուպատոսի պաշտոնից, բայց ավելի երջանիկ եմ, բան չի փոխվել։ Այս շենքում մեծ բարերար է դատվում։ Խնդրում եմ մեր հայրենակիցներին, միացեք, պահանջեք ազատություն Սամվել Կարապետյանին»,– ասել է նա։
Ժամը 18։00-ից Հակակոռուպցիոն դատարանը քննել է Քննչական կոմիտեի միջնորդությունը՝ Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ։ Դատարանի բակում հավաքվել են բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ ի աջակցություն հայտնի գործարարի։ Նիստը տևել է 8 ժամ և շարունակվելու է հոկտեմբերի 15–ին 15։00–ին։

15 Октябрь 2025 - 11:22 AMT
Бывший исполняющий обязанности почетного консула Армении в Екатеринбурге Нарек Спартакян публично подтвердил, что был уволен за поддержку арестованного предпринимателя Самвела Карапетяна. Он рассказал об этом 14 октября вечером у здания Антикоррупционного суда, где рассматривалось ходатайство о продлении срока ареста Карапетяна.
«С 2018 года я работал до прошлого года. Я не работаю напрямую с МИД Армении, а через посольство в России. Через день-два после ареста Карапетяна мне позвонили из посольства и спросили: “Ты правда так считаешь?” Я ответил — да. Мне сказали — именно по этой причине. Я не особо активен в соцсетях, всего два поста сделал, поехал в Эчмиадзин, не знаю, что именно стало причиной, но это точно связано», — рассказал Спартакян.
По его словам, многие дипломаты думают так же, но боятся это озвучивать.
«Я сегодня здесь, поговорил со всеми своими друзьями и коллегами в дипломатическом корпусе. Все говорят, что думают так же, как я, но боятся. Меня лишили поста консула, но я стал счастливее, ничего не изменилось. В этом здании судят великого благотворителя. Призываю соотечественников присоединиться и требовать свободы для Самвела Карапетяна», — заявил он.
14 октября в 18:00 Антикоррупционный суд начал рассмотрение ходатайства Следственного комитета о продлении ареста Самвела Карапетяна еще на два месяца. Заседание длилось 8 часов и продолжится 15 октября в 15:00. У здания суда собрались десятки сторонников бизнесмена.