17 Հոկտեմբեր 2025 - 08:20 AMT
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը խստորեն դատապարտում է հայ հոգևորականների շարունակվող ձերբակալությունները, հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ մի քանի ամիս առաջ նա հրապարակային կերպով դատապարտել է հոգևորականների ձերբակալությունները՝ անընդունելի որակելով այդ երևույթը, և միջնորդների միջոցով դիմել էր համապատասխան մարմիններին՝ պահանջելով դադարեցնել այդ գործընթացը։
«Արամ Ա կաթողիկոսը ներկայումս գտնվում է հովվապետական այցելության շրջանակում, և, տեղեկանալով նոր ձերբակալությունների մասին, կրկին խստորեն քննադատել է ստեղծված իրավիճակը՝ այն անթույլատրելի համարելով։
Միևնույն ժամանակ, Վեհափառ Հայրապետը հանձնարարել է ներկայումս մշակութային առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանին փոխանցել իր մտահոգությունն ու դատապարտումը քաղաքական ու պետական պատասխանատուներին, ինչպես նաև վարչապետին»,–ասվում է կաթողիկոսարանի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Վեհափառի տեսակետն է, որ պետություն–եկեղեցի հարաբերություններում առկա ներկայիս լարված ու անառողջ մթնոլորտը հնարավորինս արագ հաղթահարվի։ Նրա համոզմամբ՝ ազգային ու պետական բարձրագույն շահերը պահանջում են, որ «պետությունն ու եկեղեցին՝ որպես ազգային ինքնության կարևորագույն հիմնասյուներ, ունենան փոխադարձ հարգանքի ու համագործակցության վրա հիմնված ամուր հարաբերություն»։
Կառավարությունը հայտնել է միայն Արամ Ա–ի ջերմ ողջույնների և օրհնության մասին, իսկ Անթիլիասը՝ որ Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը վարչապետին է փոխանցել Արամ Ա-ի մտահոգությունները՝ կապված հոգևորականների ձերբակալությունների հետ։

Католикос Великого дома Киликийского Арам Первый решительно осудил продолжающиеся аресты армянских священнослужителей, говорится в заявлении Киликийского Католикосата.
Сообщается, что несколько месяцев назад Католикос уже публично выражал недовольство происходящим и через посредников обратился к властям с требованием прекратить репрессии.
Во время текущего пастырского визита за рубежом, узнав о новых задержаниях, Арам I вновь резко раскритиковал ситуацию, заявив, что она недопустима.
Он поручил находящемуся в Армении архиепископу Шаану Саркисяну, выполняющему культурную миссию, передать свое беспокойство и осуждение государственным и политическим представителям, в том числе премьер-министру Николу Пашиняну.
В заявлении подчеркивается, что, по мнению Католикоса, нынешнюю напряженность в отношениях между государством и Церковью необходимо как можно скорее преодолеть.
Католикос убежден, что «государство и Церковь, как важнейшие опоры национальной идентичности, должны строить свои отношения на взаимном уважении и сотрудничестве», поскольку этого требуют высшие национальные и государственные интересы.
Архиепископ Шаан Саркисян 16 октября встретился с премьером Пашиняном в Ереване. Если в заявлении правительства упоминались лишь приветствия и благословения, то Антелиас сообщил, что Шаан Саркисян передал премьеру обеспокоенность Арама I по поводу арестов духовенства.