21 Հոկտեմբեր 2025 - 10:59 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է, որ շուտով ադրբեջանական ու վրացական երկաթգծով ղազախական ցորենի առաջին խմբաքանակը կմտնի Հայաստան։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Լավ, որ այսքանը ասվեց, սա էլ ասեմ. Շուտով Ակտաու-Բաքու, այնուհետև ադրբեջանական ու վրացական երկաթգծով Հայաստան կմտնի ղազախական ցորենի առաջին խմբաքանակը։ Խաղաղությունը հաստատված է»,– գրել է նա։
Այս հայտարարությունը հաջորդել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանն այն մասին, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստանի տարանցիկ բեռների համար։
«Նման առաջին բեռը Ղազախստանից Հայաստան ուղարկված հացահատիկն էր։ Կարծում եմ՝ սա ևս լավ օրինակ է այն բանի, որ խաղաղությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդեն գոյություն ունի ոչ միայն թղթի վրա, այլև՝ գործնականում»,–ասել է Ալիևը։
Հայաստանը ողջունում է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը՝ դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումների վերացման մասին։ Այդ մասին Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։

21 Октябрь 2025 - 11:55 AMT
Министр экономики Геворг Папоян на своей странице в Facebook сообщил, что первая партия казахстанского зерна скоро поступит в Армению по азербайджанским и грузинским железным дорогам.
«Хорошо, что уже многое было сказано, добавлю и это: скоро первая партия казахстанской пшеницы прибудет в Армению по маршруту Актау–Баку, а затем по азербайджанской и грузинской железной дороге. Мир установлен», написал Папоян.
Его заявление последовало за заявлением президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Азербайджан снял все ограничения на транзит грузов в Армению.
Алиев отметил: «Первым таким грузом стало зерно, отправленное из Казахстана в Армению. Считаю, это ещё один хороший пример того, что мир между Азербайджаном и Арменией существует не только на бумаге, но и на практике».
Армения приветствовала это заявление. Пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян написала в Facebook, что этот шаг важен для открытия региональных коммуникаций, укрепления доверия и институционализации мира в соответствии с вашингтонскими договорённостями.