23 Հոկտեմբեր 2025 - 06:35 AMT
Շինծու գործով Ադրբեջանում կալանքի տակ պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի միջոցով հայտնել է, որ հրաժարվել է իր պաշտպան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից, քանի որ միջազգային իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև հենց ադրբեջանական դատավարական օրենսգրքի կոպտագույն խախտումներն այս լսումները վերածել են բացահայտ ֆարսի:
Նա նշել է, որ իրեն պետք չէ պաշտպանության պատրանք. նա պահանջում է իր դատավարական իրավունքների իրական պահպանում։
«Հոկտեմբերի 21-ի դատական նիստի ընթացքում հայտարարեցի իմ պաշտպան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից հրաժարվելու մասին: Սա հարկադրված որոշում էր: Միջազգային իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև հենց ադրբեջանական դատավարական օրենսգրքի կոպտագույն խախտումներն այս լսումները վերածեցին բացահայտ ֆարսի: Այս պայմաններում պաշտպանության բոլոր դատավարական հնարավորություններն սպառված են:
Ինձ այդպես էլ թույլ չտվեցին ծանոթանալ գործի նյութերին և մեղադրական եզրակացությանը: Նյութերին հասանելիություն ունենալը մինչ օրս մերժվում է. ես չեմ կարողանում ծանոթանալ իմ գործի 422 հատորներին, դատարանը չի տրամադրել հիմնական դատավարական փաստաթղթերի պաշտոնական թարգմանությունը:
Ինձ դատարանում պաշտպանվելու հնարավորություն չի տրվել: Ես հնարավորություն չեմ ունեցել առանց սահմանափակումների և նախնական ստուգման փաստաթղթեր փոխանակել պաշտպանի հետ ՝ դատական նիստերին պատրաստվելու համար, հասանելիություն չեմ ստացել ձայնա և տեսանյութերին, որոնք ներկայացվում են որպես իմ մեղքի ապացույց:
Իմ բոլոր միջնորդություններն անտեսվել են քննչական մարմինների և դատարանի կողմից: Պաշտպանի կարևոր խնդրանքները, որոնք անհրաժեշտ էին արդար դատավարության համար, նույնպես մնացել են անպատասխան:
Պաշտպանից հրաժարվելու մյուս պատճառը դատարանի մերժումն էր հրավիրելու վկաների, որոնք կարող էին պարզաբանել գործի հանգամանքները և հաստատել պաշտպանության համար նշանակություն ունեցող փաստերը: Դատարանը հրաժարվեց բավարարել այս միջնորդությունը՝ վերջնականապես զրկելով գործընթացը օբյեկտիվության և արդարության որևէ նշույլից:
Ժամանակի ընթացքում իրավիճակը միայն վատթարացավ: Այս անհեթեթության թատրոնում պաշտպանի դերը, անկախ նրա ցանկությունից և ջանքերից, սահմանափակվում է միայն այս գործընթացի ձևական օրինականության ապահովմամբ: Ես հրաժարվում եմ մասնակցել այս ֆարսին: Ինձ պետք չէ պաշտպանության պատրանք. ես պահանջում եմ իմ դատավարական իրավունքների իրական պահպանում»,–ասվում է հայտարարության մեջ:
Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել էր, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

23 Октябрь 2025 - 07:32 AMT
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, находящийся под стражей в Азербайджане по, как он утверждает, сфабрикованному делу, через свою семью сообщил, что отказался от услуг своего адвоката Абраама Бермана. Он заявил, что грубейшие нарушения норм международного права, а также процессуального законодательства самого Азербайджана, превратили слушания в «откровенный фарс».
Варданян подчеркнул, что ему не нужна иллюзия защиты — он требует подлинного обеспечения своих процессуальных прав.
«На судебном заседании 21 октября я объявил о своем решении отказаться от услуг адвоката Абраама Бермана. Это было вынужденное решение. Грубейшие нарушения норм международного права, а также процессуального кодекса самого Азербайджана, превратили эти слушания в откровенный фарс. В этих условиях все процессуальные возможности для защиты исчерпаны.
Мне так и не дали ознакомиться с материалами дела и обвинительным заключением. Доступ к материалам до сих пор отказывается: я не имею возможности ознакомиться с 422 томами моего дела. Суд не предоставил официального перевода основных процессуальных документов.
Мне не дали возможности защищаться в суде. Я не мог без ограничений и предварительной проверки обмениваться документами с адвокатом для подготовки к судебным заседаниям, не получил доступа к аудио- и видеозаписям, представляемым в качестве доказательств моей вины.
Все мои ходатайства были проигнорированы как следственными органами, так и судом. Важные просьбы адвоката, необходимые для справедливого суда, также остались без ответа.
Другой причиной отказа от адвоката стало нежелание суда вызвать свидетелей, которые могли бы прояснить обстоятельства дела и подтвердить факты, имеющие значение для защиты. Суд отказал в удовлетворении этого ходатайства, окончательно лишив процесс какой-либо объективности и справедливости.
Со временем ситуация только ухудшалась. В этом театре абсурда роль адвоката, независимо от его желания и усилий, ограничивается обеспечением формальной легитимности процесса. Я отказываюсь участвовать в этом фарсе. Мне не нужна иллюзия защиты. Я требую реального соблюдения моих процессуальных прав».
Ранее, 16 января, в своём заявлении Рубен Варданян сообщил, что с момента ареста не дал ни одного показания, кроме своего имени и фамилии. Он подчеркнул, что все протоколы с его подписью сфальсифицированы и подтвердил, что на него, его адвоката и переводчика оказывалось давление.