Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանը տարածել է կաթողիկոս Արամ Ա–ի հայտարարությունը, որտեղ ասվում է, որ Հայաստանի վերանկախացումից ի վեր՝ Հայաստանին վերաբերող ներքին, թե արտաքին տագնապների և բևեռացումների նկատմամբ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության տեսակետներն ու կեցվածքը միշտ եղել է հստակ և հետևողական։
«Հետևաբար, Անթիլիասը Երևանից հնչող թելադրանքների կարիքը չունի։ Անթիլիասն ինքն է որոշում իր ասելիքն ու անելիքը՝ մշտապես առաջնորդվելով մեր ժողովրդի և հայրենիքի գերագույն շահերով, արժեքներով և իդեալներով»,- ասված է Արամ Ա–ի հայտարարության մեջ։
Տորոնտոյում հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ Արամ Ա-ն հայտարարել էր, որ «Հայրենիքը գնում է դեպի ինքնաքանդում, Սփյուռքը՝ դեպի ինքնամաշում՝ հարկ է առաջն առնել՝ համահայկական ճիգով»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արամ Ա–ի այդ հայտարարությունները «կինոյից դուրս մնացած կադրեր» է անվանել։
«Կարդում եմ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության հայտարարությունները. դրանք ոնց որ կինոյի վերջի՝ «հետաքրքիր դրվագներ նկարահանման ընթացքից կամ կադրեր, որ դուրս են մնացել կինոյից» լինեն։ Ու էդ կինոյի սցենարը նրա մասին ա, որ Հայաստանը կործանվում ա։ Իրանց գործունեության օբյեկտը կործանվող Հայաստանն ա։ Երբ որ Հայաստանը չի կործանվում, իրանք չեն կարողանում Հայաստանի հետ հարաբերվել»,–ասել է Փաշինյանը։

Католикосат Великого дома Киликии опубликовал заявление Католикоса Арама I, в котором говорится, что с момента восстановления независимости Армении позиция Католикосата по всем внутренним и внешним кризисам и расколам в стране всегда была ясной и последовательной.
«Следовательно, Антелиас не нуждается в диктовке из Еревана. Антелиас сам решает, что сказать и что сделать, всегда руководствуясь высшими интересами, ценностями и идеалами нашего народа и Отечества», — сказано в заявлении.
Во время торжественного мероприятия в Торонто Арам I отметил: «Отечество идет к саморазрушению, а Диаспора — к самоуничтожению. Необходима срочная всеармянская мобилизация».
Премьер-министр Никол Пашинян в ответ назвал заявления Арама I «вырезанными кадрами из кинофильма».
«Читаю заявления Католикосата Великого дома Киликии — они как “интересные моменты со съёмок” или “удалённые сцены из фильма”, — сказал Пашинян. — А сюжет этого фильма — гибель Армении. Их деятельность сосредоточена на умирающей Армении. Когда Армения не умирает — они не умеют с ней взаимодействовать».