Մոլդովայի ղեկավար Մայա Սանդուն հայտարարել է, որ Ռուսաստանը փոխում է իր արտաքին քաղաքականության ուղեգիծը՝ նպատակ ունենալով մեծացնել իր ազդեցությունը այն պետություններում, որտեղ առաջիկայում նախատեսվում են ընտրություններ։
Նա ընդգծել է, որ այդ գործընթացի շրջանակում Կրեմլը կարող է փորձել վերահսկողություն հաստատել Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների նկատմամբ, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Ռուսաստանը չի սպասել նման արդյունքների և այժմ փորձում է վերանայել իր պլանները։ Նրանք կկենտրոնանան այն պետությունների վրա, որտեղ ընտրություններ են սպասվում։ Օրինակ՝ Հայաստանում ընտրությունները կկայանան հաջորդ տարի, և նրանք կփորձեն վերցնել իշխանության վերահսկողությունը»,- նշել է Սանդուն Rock FM ռումինական ռադիոկայանին տված հարցազրույցում։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը մի շարք եվրոպական երկրներում՝ ներառյալ Ռումինիայում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում, կիրառում է քարոզչության և ապատեղեկատվության գործիքներ, ինչը, ըստ նրա, շատ ավելի դժվար է նկատել սովորական քաղաքացիների համար։
Սանդուի հայտարարությունները մեծ արձագանք են ստացել միջազգային մամուլում՝ ընդգծելով աճող մտահոգությունները Ռուսաստանի ազդեցության քաղաքականության վերաբերյալ Եվրոպայում և Հարավային Կովկասում։
Սեպտեմբերին Մոլդովայում տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ իշխող կուսակցությունը, քաղաքացիական հասարակությունն ու անկախ լրատվամիջոցները պնդում էին, որ Ռուսաստանը փորձում է ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա, իսկ ռուսամետ կուսակցություններն ու ՌԴ-ում բնակվող գործարար Իլան Շորը փորձում են կաշառել ընտրողներին։

28 Октябрь 2025 - 08:00 AMT
Президент Молдовы Майя Санду заявила, что Россия меняет направление своей внешней политики с целью усилить влияние в государствах, где в ближайшее время пройдут выборы. Об этом сообщает «Auroranews.am».
По словам Санду, в рамках этого процесса Кремль может попытаться установить контроль над внутриполитическими процессами в Армении.
«Россия не ожидала таких результатов и теперь пересматривает свои планы. Они сосредоточатся на странах, где скоро выборы. Например, в Армении выборы состоятся в следующем году, и они попытаются установить контроль над властью», — заявила она в интервью румынской радиостанции Rock FM.
Она добавила, что Россия применяет инструменты пропаганды и дезинформации во многих европейских странах, включая Румынию, Францию и Германию, при этом такие методы трудно распознать обычным гражданам.
Заявления Санду вызвали широкий резонанс в международной прессе и подчеркнули растущую обеспокоенность политикой влияния России как в Европе, так и на Южном Кавказе.
Во время выборов в Молдове в сентябре правящая партия, гражданское общество и независимые СМИ заявляли о попытках России повлиять на итоги голосования. Пророссийские партии и бизнесмен Илан Шор, проживающий в РФ, предположительно пытались подкупать избирателей.