11 Հունիս 2009 - 12:22 AMT
Ֆրանսիական բոքսի հայկական ֆեդերացիան (այն անվանում են նաեւ եվրոպական քիկբոքսինգ) հավաքականը հունիսի 17-ին կմեկնի Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադ, որտեղ հունիսի 18-20 կմասնակցի աշխարհի առաջնության որակավորման փուլին: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ-ում Ֆրանսիական բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Ռոստոմյանը, առաջնությունում հավաքականը կներկայացնեն 4 բռնցքամարտիկներ` Սմբատ Հարությունյանը (65կգ ք/կ), Արամ Մարգարյանը (70 կգ ք/կ), Գեւորգ Թորոսյանը (75կգք/կ) եւ երիտասարդական մրցաշարում հանդես կգա Վահե Գեւորգյանը (60կգք/կ):
«Մեր ֆեդերացիան հիմնադրվել է 2003թ.: Մենք ակնհայտ հաջողությունների ենք հասել: 2005-ին մենք արծաթ բերեցինք աշխարհի առաջնությունից, 2006-ին` բրոնզ Եվրոպայի առաջնությունից: Իսկ 2007թ. Հունաստանում կայացած միջազգային մրցաշարում մեր 6 մարզիկներ առաջին տեղերը զբաղեցրեցին, իսկ երկուսն արժանացան արծաթե մեդալների»,-ասել է Ռոստոմյանը` հավելելով, որ մեծ հույսեր է կապում հայ բռնցքամարտիկների հետ առաջիկա մրցաշարում:
ՀՀ հավաքականի գլխավոր մարզիչն է Վոլոդյա Խալաթյանը, որը գրեթե 6 ամիս է, ինչ մարզում է թիմը:
Ֆրանսիական բոքսը սավատի, որը մաշված կոշիկներով ֆրանսիական փողոցային մարտարվեստ է, դասական անգլիական բռնցքամարտի սինթեզ է: Ֆրանսիական բռնցքամարտը երեք ոճ ունի` սուսերամարտ, թեթեւ եւ ուժեզ հարվածային մարտաձեւեր:
Հայաստանում ֆրանսիական բոքսով զբաղվում է մոտ 500 հոգի: Ըստ Ռոբերտ Ռոստոմյանի, Բելգրադում հաջող հանդես գալու դեպքում, հայկական թիմի բռնցքամարտիկներն իրավունք կստանան մասնակցելու աշխարհի առաջնության եզրափակիչ մենամարտերին, որոնք տեղի կունենան տարբեր երկրներում նոյեմբերին ու դեկտեմբերին:
«Մենք մտադիր ենք նաեւ հոկտեմբերին անցկացնել Հայաստանի առաջնություն: Նույն ամսում Բելգիայում տեղի կունենա Եվրոպայի առաջնություն թեթեւ մարզաոճում, որին մասնակցելու հրավեր մենք արդեն ստացել ենք»,-ասել է Ռոստոմյանը:

11 Июнь 2009 - 12:22 AMT
Сборная Армении по французскому боксу (его также называют европейским кикбоксингом) 17 июня отбудет в столицу Сербии Белград, где 18-20 июня примет участие в квалификационном раунде чемпионата мира. Как сообщил основатель и президент федерации Французского бокса в Армении Роберт Ростомян, сборную на первенстве будут представлять 4 боксера: Смбат Арутюнян (в/к 65 кг), Арам Маргарян (в/к 70 кг), Геврог Торосян (в/к 75 кг) и в турнире среди молодых выступит Ваге Геворгян (в/к 60 кг).
«Наша Федерация была основана в 2003 году. С тех пор у нас были явные успехи. В 2005 году мы привезли с чемпионата мира серебро, в 2006 году – бронзу с чемпионата Европы, А в 2007 году на международном турнире в Греции 6 наших спортсменов заняли первые места, а двое удостоились серебряных медалей», – сказал Ростомян, добавив, что связывает большие надежды с армянскими боксерами на предстоящем турнире.
Главным тренером сборной Армении является Володя Халатян, тренирующий команду почти 6 месяцев.
Французский бокс является синтезом сават – системы французского уличного боя ногами, обутыми в грубые башмаки, и классического английского бокса. Французский бокс имеет три разновидности: условный контакт, полуусловный контакт и полный контакт.
В Армении французским боксом занимаются примерно 500 человек. По словам Робрта Ростомяна при успешном выступлении в отборочном раунде в Белграде, боксеры армянской команды получат право на участие в финальном поединках чемпионата мира, которые состоятся в разных странах в ноябре и декабре.
«Мы также планируем в октябре провести первенство Армении. В том же месяце в Бельгии пройдет Чемпионат Европы по условному контакту, на участие в котором мы получили приглашение», – отметил Ростомян.