1 Նոյեմբեր 2025 - 06:29 AMT
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովը (ECRI), որը ԵԽ-ի շրջանակում գործող անկախ փորձագիտական ​​մարմին է, փաստել է, որ Հարավային Կովկասի երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը, զգալիորեն չեն առաջադիմել իրենց առաջարկությունների իրագործման հարցում։ Ուսումնասիրվել է երեք երկրների կողմից 2023 թվականին տրված առաջարկությունների կատարումը։
Եվրոպայի խորհրդի հանձնաժողովը գտնում է, որ ՀՀ-ն չի կատարել Արցախից փախստականների հետ կապված իր առաջարկը, գրում է Factor.am-ը։
Հայաստանի վերաբերյալ՝ ECRI-ը պարզել է, որ ՀՀ համար առաջնահերթ առաջարկություն էր ընդունել ինտեգրման ռազմավարություն՝ ուղեկցվող համապատասխան ֆինանսական ռեսուրսներով և կարողությունների զարգացմամբ՝ փախստականների, ապաստան փնտրողների և միգրանտների համար արդյունավետ աջակցության գործողություններ ապահովելու համար։
ՀՀ իշխանությունները ECRI-ին տեղեկացրել են մի շարք միջոցառումների մասին, որոնք ձեռնարկվել են՝ ի պատասխան 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100,000 հայերի լայնածավալ տեղահանության հետևանքով առաջացած աննախադեպ մարդասիրական մարտահրավերի։
Ընդունելով ՀՀ իշխանությունների առջև ծառացած դժվարությունները և գովաբանելով դրամական օգնության տեսքով տրամադրված արագ օգնությունը, ինչպես նաև սոցիալական պաշտպանության հասանելիությունը հեշտացնելու, առողջապահության հասանելիությունն ընդլայնելու և տեղահանված երեխաների կրթությունն ապահովելուն ուղղված միջոցառումները, ECRI-ն եզրակացնում է, որ ներկայիս իրավիճակում իր առաջարկությունը դեռևս չի իրականացվել։
ՀՀ իշխանությունները «մասամբ են իրականացրել» նաև մյուս՝ բազմազանության և հանդուրժողականության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացման միջոցառումներ իրականացնելու առաջնահերթ առաջարկությունը։
Եվրոպայի խորհուրդը արձանագրել է, որ չեն կատարել Ադրբեջանում քվիրֆոբիկ ատելության դեպքերի վերաբերյալ տվյալների հավաքագրումը, ինչպես նաև Վրաստանում քաղաքացիական հասարակության և պետական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ միջգերատեսչական մարմնի ձևավորումը։
Հանձնաժողովն արձանագրել է, որ չի իրականացվել Ադրբեջանում քվիրֆոբիկ ատելության դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրումը, իսկ Վրաստանում՝ քաղաքացիական հասարակությանը և վրացական իշխանությունների ներկայացուցիչներին միավորող միջգերատեսչական կոմիտեի ստեղծումը։

1 Ноябрь 2025 - 07:51 AMT
Европейская комиссия по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ECRI), независимый экспертный орган при Совете Европы, зафиксировала, что страны Южного Кавказа, включая Армению, слабо продвинулись в выполнении рекомендаций, данных в 2023 году.
По данным ECRI, Армения не реализовала приоритетную рекомендацию, касающуюся беженцев из Нагорного Карабаха, сообщает Factor.am . Эта рекомендация заключалась в необходимости принятия стратегии интеграции, обеспеченной достаточными финансовыми ресурсами и развитием потенциала для оказания эффективной помощи беженцам, просителям убежища и мигрантам.
Армянские власти сообщили о ряде шагов, предпринятых в ответ на беспрецедентный гуманитарный кризис, вызванный массовым перемещением более 100 000 армян после военных действий Азербайджана в регионе 19–20 сентября 2023 года.
ECRI, признавая сложности, с которыми столкнулась Армения, и положительно оценивая быструю финансовую помощь, меры по расширению доступа к социальной защите, здравоохранению и обеспечению образования для перемещённых детей, пришла к выводу, что рекомендация пока не реализована.
Также власти частично выполнили другую приоритетную рекомендацию, касающуюся проведения информационных кампаний по вопросам многообразия и терпимости.
Совет Европы также отметил, что в Азербайджане не осуществляется сбор данных по случаям квирфобии, а в Грузии до сих пор не создан межведомственный орган с участием представителей гражданского общества и госструктур.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Нагорный Карабах, подвергнув регион массированному обстрелу. На следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня на условиях Баку — с разоружением Армии обороны и роспуском Республики Арцах. С 24 сентября началась массовая депортация населения: более 100 000 человек были вынуждены покинуть регион и уехать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Республики Арцах с 1 января 2024 года. Позже, 19 октября, он выпустил второй указ, признающий недействительной информацию, касающуюся роспуска.