Հոկտեմբերի 30-ին Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության 34-ամյակի առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելություն, որին մասնակցել են ԱՄՆ տարբեր գերատեսչությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, այդ երկրում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաև դիվանագիտական ու ռազմական շրջանակների ներկայացուցիչներ, ամերիկյան գործարար ոլորտի անդամներ, ՀՀ պատվո հյուպատոսներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև ԱՄՆ Պետքարտուղարության քաղաքականության մշակման հարցերով աշխատակազմի ներկայացուցիչ Ջոնաթան Ասքոնասը։ Նա ևս շնորհավորել է ներկաներին անկախության տարեդարձի առթիվ և վերահաստատել է ԱՄՆ վճռականությունը՝ ընդլայնելու երկկողմ համագործակցությունը, հայտնում է ԱՄՆ–ում ՀՀ դեսպանությունը։
Իր ելույթում դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը շնորհավորել է ներկաներին ՀՀ անկախության տարեդարձի առթիվ՝ ընդգծելով անկախության պատմական արժեքը։ Դեսպանը ներկայացրել է 1991թ. անկախության հանրաքվեի քվեաթերթիկի բնօրինակը՝ որպես ժողովրդի՝ անկախ պետություն ունենալու միասնական կամքի խորհրդանիշ։
Դեսպանը, անդրադառնալով տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին, նշել է օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ ստորագրված խաղաղության պայմանագրի պատմական կարևորությունը։ Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել ԱՄՆ վարչակազմի գործընկերներին՝ Հայաստանի նկատմամբ ցուցաբերված կայուն աջակցման համար՝ ընդգծելով երկու երկրների միջև խաղաղության, ժողովրդավարության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա ձևավորված կապերի խորացման անհրաժեշտությունը։
Մշակութային ծրագրի շրջանակում ներկայացվել են հայ կոմպոզիտոր Շուշան Սարգսյանի «Reflections» և «Dialogue» մոնո-օպերաները։ Դաշնակահար, կոմպոզիտոր, ինչպես նաև «Կատուներ» ավանգարդ-ջազ-ռոք խմբի հիմնադիր և ղեկավար Վահագն Հայրապետյանը հանդես է եկել ջազային կատարմամբ։
Վաշինգտոնում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։ ռ

3 Ноябрь 2025 - 08:19 AMT
30 октября в Вашингтоне состоялся торжественный приём по случаю 34-й годовщины независимости Армении. В мероприятии приняли участие высокопоставленные представители различных ведомств США, аккредитованные в стране дипломаты, представители дипломатических и военных кругов, американские бизнесмены, почётные консулы Армении и представители армянской общины.
С речью выступил представитель аппарата по вопросам политического планирования Госдепартамента США Джонатан Асконас, который поздравил участников с годовщиной независимости и подтвердил решимость США расширять двустороннее сотрудничество. Об этом сообщает посольство Армении в США.
Посол Армении в США Нарек Мкртчян в своей речи подчеркнул историческую значимость независимости Армении, представив оригинал бюллетеня с референдума о независимости 1991 года как символ единой воли народа к созданию суверенного государства.
Коснувшись последних событий в регионе, посол отметил историческое значение мирного соглашения, подписанного 8 августа в Белом доме при посредничестве тогдашнего президента США Дональда Трампа. Он выразил благодарность администрации США за устойчивую поддержку Армении и подчеркнул необходимость дальнейшего укрепления отношений между двумя странами на основе мира, демократии и взаимного уважения.
В рамках культурной программы прозвучали монооперы «Reflections» и «Dialogue» армянского композитора Шушан Саргсян. С джазовой программой выступил пианист, композитор и основатель авангардного джаз-рок ансамбля «Катунер» Ваграм Айрапетян.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам трёхстороннего саммита. В присутствии глав государств министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов предварительно подписали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».