Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որով վերջինս Խորհրդային Միության Պետական անվտանգության կոմիտեին (ԿԳԲ) է մեղադրել է հայերի և թուրքերի պատմական հակասությունների մեջ։
Զախարովան նշել է. «Փաշինյանը ԿԳԲ-ին է մեղադրել թուրքերի եւ հայերի պատմական խնդիրների մեջ», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հիշեցրել է, որ ԿԳԲ–ն Հայոց ցեղասպանութունից 40 տարի անց է ստեղծվել։
«ԿԳԲ-ն ստեղծվել է 1954 թվականին։ Հայերի ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում սկսվել է 1915 թվականին՝ ԿԳԲ-ի ստեղծումից գրեթե 40 տարի առաջ», — գրել է Զախարովան։
Հոկտեմբերի 22-ին Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հայերի մեջ Թուրքիայի և Ադրբեջանի մասին արմատացած պատկերացումները ձևավորվել են Խորհրդային Միության ազդեցության տակ և կոչ արել «ազատագրվել» նրանցից։ «Մենք պետք է դուրս գանք ԿԳԲ-ի գործակալների՝ մեզ համար ձևակերպված աշխարհի պատկերից», – ասել էր Փաշինյանը:

3 Ноябрь 2025 - 11:53 AMT
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова прокомментировала заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна, который обвинил Комитет государственной безопасности (КГБ) СССР в формировании исторической вражды между армянами и турками. Об этом сообщает «РИА Новости».
«Пашинян обвинил КГБ в исторических проблемах между турками и армянами», — заявила Захарова, отметив, что данное обвинение лишено оснований.
Она напомнила, что КГБ был образован спустя десятилетия после Геноцида армян: «КГБ был создан в 1954 году. Геноцид армян в Османской империи начался в 1915 году — почти за 40 лет до создания КГБ», — написала она.
22 октября Пашинян заявил, что восприятие Турции и Азербайджана у армян было сформировано под влиянием Советского Союза. «Мы должны избавиться от картины мира, сформированной для нас агентами КГБ», — отметил он.