11 Հունիս 2009 - 16:22 AMT
Ծանր ատլետիկայի Եվրոպայի չեմպիոն Առաքել Միրզոյանն (69 կգ ք/կ) իր անձնական մարզչի եւ հոր` Օգսեն Միրզոյանի ղեկավարությամբ հունիսի 14-ին ժամանելու է Բուխարեստ, որտեղ հունիսի 12-21-ը տեղի է ունենալու ծանր ատլետիկայի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Միրզոյանը, նա գտնվում է գերազանց մարզավիճակում եւ պատրաստ է նոր տիտղոսի համար պայքարին:
«Մենք Ռումինիա ենք ժամանում հունիսի 14-ին, քանի որ իմ քաշային կարգում մրցությունը մեկնարկում է հունիսի 17-ին: Տվյալ պահին ես գերազանց մարզավիճակում եմ եւ հաղթանակի եմ տրամադրված աշխարհի առաջնությունում: Հուսով եմ, որ կկարողանամ գերազանցել իմ նախկին արդյունքը»,- նշել է Միրզոյանը:
Միրզոյանն աշխարհի պատանեկան նախկին առաջնության ժամանակ, որը տեղի էր ունեցել 2008-ի հունիսին Կոլումբիայի Կալի քաղաքում, նվաճել էր աշխարհի փոխչեմպիոնի տիտղոսը: Իսկ Եվրոպայի առաջնության ժամանակ, որը տեղի էր ունեցել 2009-ի ապրիլին Բուխարեստում, հանդես գալով երկրի հիմնական հավաքականի կազմում, երկամարտի արդյունքում բարձրացրել էր 336 կգ եւ արժանացել Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսին:

Чемпион Европы по тяжелой атлетике Аракел Мирзоян (в/к 69 кг) под руководством своего отца и личного тренера, олимпийского чемпиона Огсена Мирзояна 14 июня отбудет в столицу Румынии Бухарест, где с 12 по 21 июня пройдет молодежный чемпионат мира по тяжелой атлетике. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net сам Мирзоян, он находится в прекрасной физической форме и готов к борьбе за новый титул.
«Мы отбываем в Румынию 14 июня, поскольку соревнование в моей весовой категории стартует 17 числа. В данный момент я в отличной форме и настроен на победу в чемпионате мира. Надеюсь, что сумею превзойти свой прежний результат», – отметил Мирзоян
Мирзоян на прошлом молодежном первенстве мира, который проходил в июне 2008 года в колумбийском городе Кали, завоевал титул вице-чемпиона мира. А на чемпионате Европы, который проходил в апреле 2009 года в Бухаресте, выступая за основную сборную страны, поднял в сумме двоеборья 336 кг, и удостоился титула чемпиона Европы.
В Румынию армянская делегация отбудет во главе с президентом Федерации тяжелой атлетики Армении Самвелом Хачатряном.