Ռուսական ցորենով բեռնված 15 վագոնը նոյեմբերի 5–ին Ադրբեջանից կհասնի Վրաստան, այնտեղից էլ կգա Հայաստան։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ հայտնել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ–ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հացահատիկն արդեն ճանապարհին է, և շատ շուտով այն կլինի Հայաստանի տարածքում», – նշել է Մելնիկովը։
Մելնիկովի գնահատմամբ՝ սա նշանակալի իրադարձություն է և նոր փուլ Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեության մեջ։
«Ղազախական հացահատիկն այսօր Ռուսաստանից կհասնի Ադրբեջան, և արդեն առաջիկա օրերին կլինի Հայաստանում։ Մեզ համար՝ որպես երկաթուղայինների, սա շատ կարևոր իրադարձություն է, այդ թվում՝ այն փաստը, որ այժմ հնարավոր է բեռներ հասցնել Հայաստան Ղազախստանից, այլ երկրներից և Ռուսաստանից»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ արդեն հաջողվել է նաև կազմակերպել բեռների կոնտեյներային փոխադրում Չինաստանից, ինչը զգալիորեն ընդլայնում է երկրի մատակարարման հնարավորությունները։ Մելնիկովն ընդգծել է, որ երթուղին մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում և համոզմունք է հայտնել, որ այն ակտիվորեն կօգտագործվի։
Նրա խոսքով՝ նոր երկաթուղային ուղին կնվազեցնի Վերին Լարսի անցակետի ծանրաբեռնվածությունը, ինչպես նաև կնվազեցնի բեռների փոխադրման ծախսերը, հատկապես Սև ծովով իրականացվող բարձրարժեք փոխադրումներում։ Ըստ նրա՝ այս ուղին կարևոր կլինի ինչպես հացահատիկ մատակարարող խոշոր ընկերությունների, այնպես էլ նավթամթերք ներկրողների և այլ բիզնես գործընկերների համար։
Մելնիկովն ընդգծել է, որ այս նոր ուղղությունը խոստանում է տնտեսական շահավետություն և մեծ հեռանկար ունի՝ ավելացնելով երկաթուղային փոխադրումների ծավալը դեպի Հայաստան։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ռուսական ցորենը Հայաստան է տեղափոխվում երկաթուղով՝ անցնելով Ադրբեջանի տարածքով։ Նրա փոխանցմամբ, Ղազախստանից ցորենի խմբաքանակն էլ արդեն ճանապարհին է և կժամանի նույն ուղղությամբ։

Пятнадцать вагонов с российской пшеницей 5 ноября прибудут из Азербайджана в Грузию, а затем в Армению. Об этом на пресс-конференции сообщил генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Алексей Мельников, передаёт Sputnik Армения.
«Зерно уже в пути и совсем скоро окажется на территории Армении», — отметил Мельников.
По его словам, это важное событие и начало нового этапа в деятельности Южно-Кавказской железной дороги.
«Сегодня казахстанская пшеница прибудет из России в Азербайджан и в ближайшие дни будет доставлена в Армению. Для нас, как для железнодорожников, это значимое событие, особенно учитывая, что теперь грузы могут поступать в Армению из Казахстана, других стран и России», — сказал он.
Мельников также сообщил, что уже удалось наладить контейнерные перевозки грузов из Китая, что существенно расширяет возможности поставок в Армению. Он подчеркнул, что маршрут вызывает большой интерес и выразил уверенность, что будет активно использоваться.
По словам Мельникова, новый железнодорожный путь снизит нагрузку на пункт пропуска Верхний Ларс, а также уменьшит затраты на перевозку, особенно по сравнению с дорогостоящими поставками через Чёрное море. Этот маршрут будет важен как для крупных поставщиков зерна, так и для импортёров нефтепродуктов и других бизнес-партнёров.
Он подчеркнул, что новое направление обещает экономическую выгоду и имеет большой потенциал, позволяя увеличить объёмы железнодорожных перевозок в Армению.
Ранее министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что российская пшеница доставляется в Армению по железной дороге через территорию Азербайджана. По его словам, партия пшеницы из Казахстана также уже в пути и прибудет по тому же маршруту.