Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը հայտնել է, որ մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ ՌԴ–ն Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան կուղարկվի ևս 132 վագոն ցորեն։
«Երկաթուղով հացահատիկի առաջին խմբաքանակը Հայաստան է ուղարկվել Ադրբեջանի տարածքով։ Ռուսական երկաթուղիները կազմակերպել են Ուլյանովսկի մարզի Դիմիտրովգրադ կայանից ավելի քան 1000 տոննա ցորենի փոխադրումը Հայաստան. մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ այդ երթուղով նախատեսվում է ևս 132 վագոն ցորեն ուղարկել»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նշվում է, որ դիտարկվում է նաև այլ կատեգորիաների բեռների մատակարարման հնարավորությունը։
Տրանսպորտի նախարարությունում հավելել են, որ այս նոր լոգիստիկ ուղու գործարկումը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան տարանցիկ փոխադրումների արգելքի վերացման արդյունքում։
«90-ականներից ի վեր սա նման փոխադրումների առաջին դեպքն է», – ասել են նախարարությունից։
Ռուսաստանից ուղարկված ցորենով բեռնված գնացքը՝ կազմված 15 վագոնից, հասել է Հայաստան՝ անցնելով Ադրբեջանի ու Վրաստանի տարածքներով։ Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստան բեռների տարանցման համար։ Այդպիսի առաջին տարանցումը եղել է ղազախական ցորենի տեղափոխումը Հայաստան։
Ալիևի այդ հայտարարությունից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքել էր, հայտարարելով, որ Հայաստանը ևս վերացնում է դեպի Ադրբեջան բեռների տարանցման սահմանափակումները։

Министерство транспорта России сообщило, что до конца января 2026 года через территорию Азербайджана в Армению будет доставлено ещё 132 вагона с пшеницей.
«Первая партия зерна уже отправлена по железной дороге через Азербайджан. “Российские железные дороги” организовали перевозку более 1 000 тонн пшеницы со станции Димитровград в Ульяновской области. До конца января 2026 года по этому маршруту планируется отправить ещё 132 вагона», — говорится в сообщении, передаёт РИА Новости.
Также уточняется, что рассматривается возможность доставки других категорий грузов.
В министерстве отметили, что запуск нового логистического маршрута стал возможен после отмены запрета на транзит грузов в Армению через территорию Азербайджана.
«Это первая такая перевозка с 1990-х годов», — заявили в ведомстве.
Поезд, состоящий из 15 вагонов с российской пшеницей, прибыл в Армению, пройдя через Азербайджан и Грузию. Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил об отмене всех ограничений на транзит грузов в Армению. Первой такой перевозкой стало перемещение казахстанской пшеницы. В ответ премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что Армения также снимает ограничения на транзит грузов в Азербайджан.