6 Նոյեմբեր 2025 - 13:52 AMT
«Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու շրջանակում կառուցվող Քաջարան-Ագարակ նոր ճանապարհը մինչև տարեվերջ պատրաստ կլինի 30%-ով: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ աշխատանքների ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 214 մլն դոլար, որից մինչև 2025 թվականի վերջը իրացվելու է 70 մլն-ը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նշվածի կապակցությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ իրանական կապալառուն՝ «Abad Rahan Pars International Group» և «Tunnel Sadd Ariana» ընկերությունների կազմած կոնսորցիումը, աշխատում է գերազանցելով նախանշված ժամկետները։
«Իրանական կապալառուն աշխատում է այնպիսի տեմպերով, որպիսիք մենք նախկինում չենք տեսել», – հավելել է նա։
Փոխվարչապետը նշել է, որ աշխատանքների արագացումը անակնկալի է բերել կառավարությանը. տարեսկզբին ֆինանսների նախարարությունը ավելի քիչ գումար է հատկացրել աշխատանքների վճարման համար, քան արդյունքում պահանջվել էր: Ուստի կառավարության այսօրվա որոշմամբ այդ նպատակների համար լրացուցիչ կհատկացվի 8․4 մլրդ դրամ (մոտ 22 մլն դոլար)։ Ճանապարհը կառուցվում է Եվրասիական զարգացման բանկի վարկով՝ կառավարության համաֆինանսավորմամբ։
Նույն որոշման ներքո նախատեսվել է նաև հատկացնել համեմատաբար փոքր միջոցներ Քաջարան-Սիսիան հատվածում հողի գնման համար, ինչպես նաև 8․6 կիլոմետրանոց Բարգուշատի թունելի նախագծի տեխնիկական փորձաքննության նպատակով։
Ֆինանսների նախարարը հիշեցրել է, որ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի կառուցման ֆինանսավորման համար արդեն կնքվել են վարկային համաձայնագրեր Եվրոպական ներդրումային բանկի, Եվրոպայի վերակառուցման և զարգացման բանկի, ինչպես նաև Ասիական զարգացման բանկի հետ։ Շինարարության տեխնիկական հսկողության մրցույթներն արդեն հայտարարված են, իսկ շինաշխատանքների համար մրցույթը կհայտարարվի մինչև տարեվերջ։
Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհի վերաբերյալ փոխվարչապետը նշել է, որ ընթացիկ տարվա ավարտին կավարտվեն վերջին երկու՝ 34 և 8 կմ երկարությամբ հատվածների աշխատանքները։ Նրա խոսքով՝ գարնանը ամբողջ ճանապարհը պետք է ամբողջությամբ շահագործման հանձնված լինի։
Քաջարան-Ագարակ 32 կմ երկարությամբ նոր հատվածը կես ժամով կկրճատի Իրանի սահմանից դեպի Կապան ճանապարհի տևողությունը, իսկ Երևանից Գյումրի գնալու ժամանակը կդառնա մինչև մոտ մեկ ժամ (այժմ՝ 1․5 – 2 ժամ):
«Հյուսիս-Հարավը» անկախ Հայաստանի պատմության ամենածավալուն նախագծերից մեկն է։ Այս ճանապարհը (մասամբ նոր, մասամբ՝ գործող հատվածների ընդլայնմամբ) կկրճատի իրանականից մինչև վրացական սահմանի հեռավորությունը 550 կմ-ից մինչև 460 կմ և կհեշտացնի մուտքը դեպի Սև ծով ոչ միայն Հայաստանի, այլև Հնդկաստանի, ինչպես նաև Պարսից ծոցի ավազանի երկրների համար։։

На заседании правительства заместитель премьер‑министра Тигран Хачатрян заявил, что новый участок дороги от Каджарана до Агарака — в рамках магистрали «Север‑Юг» — будет готов на 30% к концу 2025 года. По его словаим, общая стоимость проекта оценивается в 214 млн долл., из которых до конца года будет освоено 70 млн долл.
Премьер‑министр Никол Пашинян подчеркнул, что иранский подрядчик — консорциум «Abad Rahan Pars International Group» и «Tunnel Sadd Ariana» — работает темпами, ранее не виданными в Армении.
Хачатрян отметил, что ускорение работ стало неожиданностью для правительства: в начале года Министерство финансов выделило меньше средств на выплаты, чем потребовалось, поэтому дополнительно будет выделено 8,4 млрд драм (около 22 млн долл.). Дорога строится за счёт кредита Евразийского фонда стабилизации и развития с софинансированием государства.
Решением также предусмотрены средства на выкуп земли для участка Каджаран‑Сисиан и техэкспертизу проекта туннеля Баргушат длиной 8,6 км. Министр финансов напомнил, что для финансирования участка Сисиан‑Каджаран уже подписаны кредитные соглашения с Европейским банком инвестиций, ЕБРР и Азиатским банком развития. Объявлены конкурсы на технический надзор; к концу года будет объявлен конкурс на сами строительные работы.
Новый участок длиной 32 км Каджаран‑Агарак должен сократить время пути от иранской границы до Капана примерно на полчаса. Что касается трассы Ереван‑Гюмри, зампред сообщил, что до конца года будут завершены последние два участка длиной 34 км и 8 км, а весной вся дорога будет полностью введена в эксплуатацию.
По словам Хачатрянa, проект «Север‑Юг» является одним из крупнейших в истории независимой Армении: дорога (частично новая, частично реконструируемая) сократит расстояние от иранской до грузинской границы с 550 км до 460 км и облегчит выход к Чёрному морю не только Армении, но и Индии, а также странам Персидского залива.