ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը քննարկում է կաթի փոշու ներկրումը սահմանափակելու հնարավորությունը։ Այդ մասին ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց նախարարության արդյունաբերական վարչության պետ Արմեն Եգանյանը։
«Այժմ մենք քննարկում ենք կաթի փոշու հետ կապված որոշ հարցերի կարգավորման հնարավորությունը, որպեսզի չառաջանա այնպիսի իրավիճակ, որ տեղական կաթի արտադրությունը հայտնվի ոչ շահեկան վիճակում», – հայտարարել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԵԱՏՄ-ի ներսում գործում է երրորդ երկրներից ներմուծվող կաթի փոշու նկատմամբ կիրառվող 15 տոկոս մաքսատուրք՝ ուղղված ներքին շուկայի պաշտպանությանն։
Հայաստանը զգալի ծավալներով կաթի փոշի է ներկրում այդ երկրներից (մասնավորապես՝ Բելառուսից՝ տարեկան ավելի քան 5 հազար տոննա, Ռուսաստանից՝ ավելի քան 3 հազար տոննա)։ Վերջին տարիներին աճում է նաև Իրանից ներմուծումը (2023 թվականին այն կազմել է մոտ 1 հազար տոննա, 2024 թվականին՝ ավելի քան 2,5 հազար)։ Ընդհանուր առմամբ, դա համարժեք է 70-80 հազար լիտր կաթի:
Տեղական արտադրությունը, ըստ վիճակագրական տվյալների, վերջին տարիներին կազմում է 600 հազար տոննայից պակաս։ Ներմուծված փոշին օգտագործում են տեղական կաթնամթերք և հրուշակեղեն արտադրողները: Հանրապետությունում գործում են նաև կաթի փոշու տեղական արտադրություններ, ճիշտ է՝ ոչ մեծ։

7 Ноябрь 2025 - 14:34 AMT
Министерство экономики Армении рассматривает возможность введения ограничений на импорт сухого молока. Об этом на заседании парламентского комитета по экономическим вопросам заявил начальник управления промышленности министерства Армен Еганян, передает Sputnik Армения.
«Сейчас мы обсуждаем варианты регулирования вопросов, связанных с сухим молоком, чтобы не возникла ситуация, при которой местные производители молока окажутся в невыгодном положении», — отметил он.
В рамках Евразийского экономического союза действует таможенная пошлина в размере 15% на сухое молоко, ввозимое из третьих стран, что направлено на защиту внутреннего рынка.
Армения импортирует значительные объемы сухого молока — в частности, из Белоруссии (свыше 5 тыс. тонн в год) и России (более 3 тыс. тонн). Также растет импорт из Ирана: в 2023 году он составил около 1 тыс. тонн, а в 2024 — более 2,5 тыс. тонн. В сумме это эквивалентно 70–80 тыс. литров молока.
По статистике, объем местного производства молока в последние годы составляет менее 600 тыс. тонн. Импортированное сухое молоко активно используется отечественными производителями молочной продукции и кондитерских изделий. В стране также действует несколько предприятий по производству сухого молока, но в ограниченных масштабах.