Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՌԴ–ն պատրաստ քննարկել Հայաստանի բոլոր հնարավոր անհանգստությունները երկկողմ հարաբերություններում։ Նա նշել է, որ վերջին ժամանակներում Հայաստանում ավելի հաճախ են հնչում Երևանի դեմ «հիբրիդային պատերազմների» մասին քննարկումները:
Միևնույն ժամանակ նա ասել է, որ Հայաստանի դեմ «հիբրիդային պատերազմի» մասին հայտարարությունները հնչում են ՌԴ հետ կապերի զարգացման կողմնակիցների հետապնդումների ֆոնին, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
«Հիշեցնեմ, որ «հիբրիդային պատերազմների» հայեցակարգը հորինել են և կիրառել ամերիկյան ռազմական տեսաբանները։ Այն կիրառվել է ՀՀ–ի հարևան Վրաստանում՝ կոպտորեն միջամտելով ներքին քաղաքական գործընթացներին և զբաղվելով բացահայտ քաղաքական շանտաժով։ Հայաստանի դեմ «հիբրիդային պատերազմի» մասին հայտարարությունները հնչում են մեր երկրի հետ կապերի զարգացման կողմնակիցների հետապնդումների ֆոնին։ Կարծես թե վերջին տարիներին այլ երկրներում, օրինակ՝ Մոլդովայում փորձարկված սխեմայով»,–ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը պատրաստ է քննարկումները Երևանի հետ ծավալել տարբեր ձևաչափերով։
«Պատրաստ ենք քննարկել հայ գործընկերների հնարավոր մտահոգությունները ինչպես խորհրդարանական գծով, այնպես էլ պրոֆիլային գերատեսչությունների միջև մեր առաջարկած խորհրդակցությունների շրջանակում, այդ թվում, եթե անհրաժեշտ է, ռուս-հայկական հարաբերությունների շուրջ ձևավորվող տեղեկատվական ֆոնի շտկման նպատակով»,- նշել է Զախարովան:
Նա ասել է, որ Մոսկվան միշտ առանց հապաղելու օգնության է հասնում Հայաստանին, իսկ Արևմուտքի միջնորդական ջանքերը պետք է ժամանակի փորձություն անցնեն՝ հիշեցնելով, որ 2024–ի հունիսին Ռուսաստանի մասնագետները կարճ ժամանակում վերականգնեցին Հայաստանի հյուսիսում հեղեղումներից ավերված երկաթուղային հատվածը, իսկ նոյեմբերին ցորենի մատակարարում կազմակերպեցին Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքներով:
Ավելի վաղ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էր ասել, որ «հյուսիսային հարևանի» կողմից Հայաստանի դեմ «հիբրիդային պատերազմ» է տարվում և որ այն կսրվի 2026–ի ընտրություններից առաջ:

11 Ноябрь 2025 - 08:34 AMT
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Россия готова обсуждать с Арменией все возможные обеспокоенности в рамках двусторонних отношений. Ее заявление прозвучало на фоне участившихся в Армении упоминаний о «гибридной войне», направленной против Еревана.
По словам Захаровой, эти заявления звучат на фоне преследования сторонников развития связей с Россией. Она напомнила: «Понятие "гибридной войны" было придумано и внедрено американскими военными теоретиками. Оно применялось, в частности, в соседней с Арменией Грузии, где США грубо вмешивались во внутренние процессы и занимались откровенным политическим шантажом».
Захарова добавила, что аналогичные схемы ранее наблюдались и в других странах, например, в Молдове.
По ее словам, Москва готова к обсуждению как по линии парламентов, так и между профильными ведомствами, включая возможные шаги по корректировке информационного фона вокруг российско-армянских отношений.
Она также подчеркнула, что Россия оказывает помощь Армении без промедлений, тогда как посреднические усилия Запада «еще должны пройти испытание временем». В частности, она напомнила, что в июне 2024 года российские специалисты в кратчайшие сроки восстановили поврежденный железнодорожный участок на севере Армении, а в ноябре организовали поставки пшеницы через территории Азербайджана и Грузии.
Ранее председатель парламента Армении Ален Симонян заявил, что «северный сосед» ведет против Армении гибридную войну, которая может усилиться к выборам 2026 года.