12 Նոյեմբեր 2025 - 10:41 AMT
ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայությունը հայտարարել է, որ Երևանը, քաղաքական նկատառումներից ելնելով, ուզում է «պոկվել» Մոսկվայից և օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային՝ հացահատիկի մի մասն ավելի բարձր գնով ձեռք բերելով Կիևից, իսկ գնային ավելցուկը ՀՀ–ին կփոխհատուցի ԵՄ–ն իր միջոցների հաշվին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Տարիներ շարունակ Հայաստանը Ռուսաստանից ցորեն է գնում։ Հիմա հայերը, ինչպես ասում են, քաղաքական նկատառումներից ելնելով, «ուզում են պոկվել» Մոսկվայից և օգնել Ուկրաինային՝ գնելով անհրաժեշտ ծավալների մի մասն Ուկրաինայից»,–ասվում է ՌԴ ԱՀԾ հաղորդագրության մեջ։
Ուկրաինական ցորենը 1․5 անգամ թանկ է ռուսականից։
«Բրյուսելին առաջարկվում է փոխհատուցել ուկրաինական հացահատիկի արժեքի ավելցուկը», — նշված է հայտարարությունում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով երկաթուղով ռուսական և ղազախական ցորեն է մուտք գործել Հայաստան։

Служба внешней разведки России (СВР) заявила, что Армения, исходя из политических соображений, хочет дистанцироваться от Москвы и начать закупки части необходимого зерна у Украины, сообщает РИА Новости.
«Многие годы Армения закупала пшеницу у России. Сейчас, по политическим причинам, армяне якобы хотят “оторваться” от Москвы и помочь Украине, закупая часть зерна у Киева», — говорится в заявлении СВР.
По данным российской разведки, украинская пшеница стоит в 1,5 раза дороже российской. Также утверждается, что Европейский союз готов компенсировать Армении эту разницу.
«Брюсселю предлагается возместить избыточную стоимость украинского зерна», — указано в сообщении.
Ранее сообщалось, что в Армению железной дорогой через Азербайджан и Грузию поступила российская и казахстанская пшеница.