Հուլիսին էներգետիկայի մասին օրենքում կատարված փոփոխություններով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին` ՀԾԿՀ–ին հնարավորություն է տրվել դադարեցնել ՀԷՑ–ի լիցենզիան։ Այդ մասին ասել է փաստաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Արսեն Թավադյանը` մեկնաբանելով ՀԾԿՀ–ի նոյեմբերի 13-ի նիստի օրակարգում ներառված նախագիծը` «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության էլեկտրական էներգիայի բաշխման լիցենզիան դադարեցնելու մասին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վերլուծելով հնարավոր իրավական զարգացումները՝ Թավադյանը նշել է, որ, եթե լիցենզիան դադարեցվում է, առաջին տարբերակն այն է, որ կառավարությունն առաջարկում է բաժնետիրոջը իրեն վաճառել բաժնետոմսերը, գույքը կամ այլ գույքային համալիրը, որն ապահովում է այդ ամբողջ գործունեությունը։ Ընդ որում, այս գործընթացի ամբողջ ժամանակահատվածում պետական կառավարչի լիազորությունները շարունակվում են։ Եթե սեփականատերը կամ բաժնետերը չի համաձայնում վաճառել, ապա կառավարությունը կարող է այստեղ կիրառել Սահմանադրության 67-րդ հոդվածը, որով նախատեսվում է հարկադիր կարգով օտարել սեփականությունը հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով։
Թավադյանը շեշտել է, որ, այդուհանդերձ, ՀԷՑ-ի պետականացման կամ օտարման ցանկացած տարբերակ չի կարող լինել հեշտ կամ արագ։ Նա հիշեցրել է, որ հանձնաժողովի կողմից կայացվող որոշումը հանդիսանում է վարչական ակտ, ու բաժնետերը իրավասու է այն բողոքարկել՝ դատարանում միջնորդելով դրա կատարումը կասեցնել մինչև վերջնական վճռի կայացումը։
«Եթե վարչական ակտի կատարումը կասեցվի, ապա օտարման գործընթացը, բնականաբար, նույնպես կկասեցվի։ Հակառակ դեպքում կգնան հանրության գերակա շահերի ընթացքում օտարման տրամաբանությամբ, որը օրենսդրական էլի բավականին բարդ գործընթաց է և կրկին արագ չի լինելու»,– նշում է մեր զրուցակիցը։
Փաստաբանի խոսքով՝ նման դեպքում կառավարությունն արդեն կարող է սկսել գույքի գնահատման փուլը, ինչից հետո միայն այն ձեռք բերելու գործընթացը կսկսվի։
«Եթե վարչապետը հայտարարում է, որ բաժնետոմսերը կամ գույքային համալիրը ՀՀ–ին վերադարձնելուց հետո հնարավոր է այն հանձնի այլ մասնավոր օպերատորի, ստացվում է, որ այստեղ խնդիրը ոչ թե պետության վերահսկողության ավելացումը կամ տնտեսական գործընթացների նկատմամբ պետության ազդեցության ավելացումն է, այլ գույքի վերաբաշխունը։ Եթե մենք խոսում ենք հանրային գերակա շահի մասին, ապա այս դեպքում այդ շահը չի հետապնդվում»,– նկատել է Թավադյանը։
Թավադյանը, ընդունելով ոլորտում առկա հիմնախնդիրները, միաժամանակ բարձրացրել է մի քանի սկզբունքային հարց։
«Ինչո՞ւ իրավական նույն մոտեցումը չի ցուցաբերվում հանրային այլ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների նկատմամբ, ինչո՞ւ նմանատիպ օրենք ընդունվեց միայն ՀԷՑ–ի նկատմամբ, և ոչ նաև ջրամատակարարող կամ գազամատակարարող ընկերության նկատմամբ։ 2-րդ եթե մենք խոսում ենք այնպիսի կարգավորման մասին, որ պետությունը պետք է ղեկավարի էներգետիկայի ոլորտը, ապա առանց սեփականության իրավունքի չեղարկման էլ այդ հնարավորությունը կա։ Հենց Հանրային ծառայությունները կարգավորող օրենսդրությունը բավականին լայն հնարավորություններ է տալիս սրա համար»,- ասել է մասնագետը։
Նա հիշեցրել է, որ հուլիսին «Տաշիր կապիտալ» ընկերությունը դիմել է Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտ՝ պահանջելով ՀՀ-ին ձեռնպահ մնալ օրենքների փոփոխությունների կիրառությունից, ինչպես նաև ընկերության պետականացմանն ուղղված քայլերից, ներառյալ՝ պետական կառավարիչ նշանակելու հնարավորությունից։
Չնայած այն հանգամանքին, որ արբիտրաժը դրական ընթացք է տվել հայցին, ՀՀ կառավարությունը շարունակել է իր նախանշած գործելակերպը։ Թավադյանի խոսքով, սա պայմանավորված է այն դրույթներով, որոնք սահմանվում են Նյու Յորքի կոնվենցիայով ու ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով. վերջիններս թույլ են տալիս արբիտրաժային վճիռը չկատարել, եթե դա հակասում է հանրային կարգին։
«Հիմա մենք ունենք այնպիսի իրավիճակ, երբ պետությունը` ի դեմս թե՛ արդարադատության նախարարի, թե՛ կառավարության միջազգային իրավական ատյաններում ներկայացուցչի, ասել է, որ մենք հանրային կարգի խնդիր ունենք։ Բնականաբար, դատարանը կարող է հանրային կարգի այդ հակասության հիման վրա արգելել կամ չճանաչել արբիտրաժային վճիռը և չկատարել։ Այդպիսի հնարավորություն նախատեսված է։ Իսկ թե ինչքանով է դա իրավաչափ, սա արդեն այլ հարց է»,– նկատել է իրավաբանը։
Նոյեմբերի 13-ին կայանալիք ՀԾԿՀ նիստում նախատեսվում է քննարկել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիան դադարեցնելու հարցը։

13 Ноябрь 2025 - 07:34 AMT
Согласно июльским поправкам в закон «Об энергетике», Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) получила полномочия приостанавливать лицензию ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА). Об этом заявил кандидат юридических наук Арсен Тавадян, комментируя включенный в повестку заседания КРОУ на 13 ноября проект решения о приостановлении лицензии ЭСА, передаёт Sputnik Армения.
По словам Тавадяна, при приостановке лицензии правительство может предложить акционеру продать акции, имущество или другие активы, обеспечивающие работу компании. На всём протяжении этого процесса государственный управляющий продолжит исполнять свои полномочия. В случае отказа собственника, государство может применить статью 67 Конституции, предусматривающую принудительное изъятие собственности для обеспечения общественного интереса.
Однако Тавадян подчеркнул, что ни национализация, ни иные формы изъятия не могут быть ни быстрыми, ни простыми. Решение комиссии является административным актом, и акционер вправе оспорить его в суде, ходатайствуя о приостановлении исполнения до вынесения окончательного решения.
«Если исполнение административного акта будет приостановлено, то и процесс отчуждения, естественно, также приостановится. В противном случае дело перейдёт в русло обеспечения общественного интереса, а это законодательный и довольно сложный путь, который тоже не будет быстрым», — пояснил юрист.
В этом случае правительство сможет приступить к оценке имущества, после чего только начнётся его приобретение.
Он также поставил под сомнение цели правительства: «Если премьер-министр заявляет, что после возврата акций или имущества государству их можно передать другому частному оператору, то речь идёт не о расширении государственного контроля или экономического влияния, а о перераспределении имущества. А в таком случае нельзя говорить о защите общественного интереса».
Тавадян поднял и более общие вопросы: «Почему такой подход не применяется к другим поставщикам общественных услуг? Почему закон изменили только в отношении ЭСА, но не водоснабжающих или газораспределительных компаний? Если целью является управление энергетикой со стороны государства, то для этого вовсе не требуется отмена права собственности. Законодательство о регулировании общественных услуг предоставляет достаточно широкие полномочия».
Он напомнил, что в июле компания «Ташир Капитал» обратилась в Арбитражный институт Торговой палаты Стокгольма с требованием не применять изменения в законодательстве и не предпринимать шаги по национализации, включая возможность назначения государственного управляющего.
Несмотря на то что арбитраж принял иск к рассмотрению, правительство Армении продолжает реализацию своей стратегии. По словам Тавадяна, это связано с положениями Нью-Йоркской конвенции и Гражданского процессуального кодекса РА, которые позволяют не исполнять арбитражное решение, если оно противоречит общественному порядку.
«Сегодня у нас ситуация, когда государство — в лице как министра юстиции, так и представителя правительства в международных инстанциях — заявляет о наличии конфликта с общественным порядком. Это даёт суду основания не признать или не исполнять арбитражное решение. Такая возможность предусмотрена. А вот насколько это правомерно — уже другой вопрос», — отметил юрист.
13 ноября КРОУ рассмотрит вопрос о приостановлении лицензии ЗАО «Электрические сети Армении» на распределение электроэнергии.