2009թ. հունիսի 20-ին Երեւանում տեղի կունենա Օլիմպիական միջազգային օրվան (հունիսի 23) նվիրված օլիմպիական մարաթոնը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեում, մարաթոնին կարող են մասնակցել 13 տարեկանից բարձր բոլոր ցանկացողները:
Մասնակիցները կմեկնարկեն հունիսի 20-ին Երեւանի ժամանակով 10:00-ին Հանրապետության հրապարակից` Ամիրյան փողոց-Մաշտոցի պողոտա-ստորգետնյա անցում-«Հրազադան» մարզադաշտի «Ազատություն» կամրջի հարավային մաս երթուղով:
Բոլոր ցանկացողները պետք է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտե ներկայացնեն անձնագիրն ու բժշկական տեղեկանքը:
Միջոցառման կազմակերպիչն է ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Այդ օրը նշվում է հունիսի 23-ին, քանի որ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն ստեղծվել է 1894թ Փարիզում: Այդ օրվա հիմնական միջոցառումն երկար դիստանցիայով զանգվածային մրցավազքն է, որ անց է կացվում հունիսի 23-ին, կամ մոտակա հանգստյան օրը:
ՄՕԿ-ը խորհուրդ է տվել Ազգային օլիմպիական կոմիտեներին տարբեր սպորտային տոնակատարություններ կազմակերպել, հիմնականում վազքի հետ կապված, մասնակիցների առավելագույն քանակ ներգրավելու համար եւ այդպիսով տարածելով «Սպորտը բոլորի համար է» օլիմպիական կարգախոսը:

20 июня 2009 года в Ереване состоится олимпийский марафон, посвященный Международному олимпийскому дню (23 июня). Как сообщили PanARMENIAN.Net в Национальном Олимпийском Комитете Армении, в марафоне могут принять участие все желающие, старше 13 лет.
Участники возьмут старт в 10.00 по ереванскому времени от Площади республики по маршруту улица Амиряна – проспект Маштоца – подземный переход – мост «Свобода» южной часть стадиона «Раздан».
Все желающие принять участие в забеге должны представить в НОК Армении паспорт и медицинскую справку.
Организатором мероприятия выступает Национальный олимпийский комитет РА.
23 июня выбрано Международным олимпийским днем с тем, чтобы увековечить дату создания МОК 23 июня 1894 г. в Париже. Основным мероприятием, который сопровождает Международный Олимпийский День, является организация массовых забегов на длинные дистанции 23 июня, или в ближайшие выходные к этому дню.
МОК рекомендовал Национальным Олимпийским Комитетам устраивать различные спортивные праздники, преимущественно беговые, с тем, чтобы привлечь максимальное число участников, распространяя тем самым олимпийскую концепцию “Спорт для всех”.