Նոյեմբերի 18-ին Բաքվում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատական ֆարսը։
Նախորդ նիստերից մեկում Ռուբեն Վարդանյանը միջնորդություն է ներկայացրել՝ խնդրելով փոխել Իսլամ Աղաքերիմովին, որը նախապատրաստական նիստում հանդես էր եկել որպես թարգմանիչ։ Նրան բացարկ հայտնելու միջնորդությունը մերժվել է, հայտնում է APA-ն։
Աղաքերիմովը հրավիրվել էր ներկայիս նիստին և մասնակցել էր ընթացքին։ Վարդանյանն ու նրա պաշտպան Էմիլ Բաբիշևը կրկին ներկայացրել են միջնորդություն նրա փոխարինման համար։ Իսլամ Աղաքերիմովը նշել է, որ նախնական նիստում դատարանի որոշման թարգմանության ընթացքում տեղի է ունեցել «միայն մեկ մեխանիկական սխալ, որն էական ազդեցություն չի ունեցել որոշման բովանդակության վրա»։
Քանի որ թարգմանիչը նախկինում չէր կարողացել ներկայանալ դատարան՝ հարգելի պատճառներով, նրա դիրքորոշումը պարզել չէր հաջողվել։ Տվյալ նիստում նա հաստատել է, որ սխալը եղել է տեխնիկական և ոչ միտումնավոր։
Բայրամովը նշել է, որ թարգմանչի հրաժարման հարցը կարող է բավարարելի ճանաչվել միայն այն դեպքերում, երբ կան օրենքով սահմանված հիմքեր, սակայն տվյալ սխալը չի կարող նման հիմք համարվել, ուստի նա առաջարկել է մերժել միջնորդությունը, ինչն էլ արվել է։
Դրանից հետո լսվել են այսպես կոչված «տուժողների» ցուցմունքները, որոնք երբևէ չեն հանդիպել և շփում չեն ունեցել Վարդանյանի հետ։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակված է նոյեմբերի 20-ին։
Նոյեմբերի 6–ին Ռուբեն Վարդանյանն իր ավագ որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ հեռախոսազրույցում ուղերձ էր փոխանցել՝ նշելով, որ Արցախը եղել է, կա և կլինի, և կոչ էր արել հավատալ սեփական ուժերին։
2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սահմանապահ ուժերը ձերբակալել են Ռուբեն Վարդանյանին, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, ՊԲ նախկին հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, ԼՂ Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին և Արայիկ Հարությունյանին։ Նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված գործը քննվում է առանձին վարույթի շրջանակում։

19 Ноябрь 2025 - 07:30 AMT
18 ноября в Баку продолжилось слушание по делу известного предпринимателя и филантропа, бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна — судебный процесс, который называют фарсом, основанным на сфабрикованных обвинениях.
На одном из предыдущих заседаний Рубен Варданян подал ходатайство об отводе Ислама Агакеримова, исполнявшего обязанности переводчика на подготовительном слушании. Как сообщает APA, это ходатайство было отклонено.
Агакеримов был вызван на текущее заседание и участвовал в процессе. Варданян и его адвокат Эмиль Бабишев повторно ходатайствовали о его замене. Агакеримов пояснил, что в ходе перевода решения суда на подготовительном заседании он допустил «лишь одну механическую ошибку, которая не повлияла на содержание решения».
Ранее он не смог присутствовать в суде по якобы уважительным причинам, и его позиция оставалась неизвестной. На данном заседании он подтвердил, что ошибка была технической и непреднамеренной.
Байрамов заявил, что отвод переводчика может быть удовлетворен лишь при наличии установленных законом оснований, а в данном случае ошибка не является таковой. В связи с этим он предложил отклонить ходатайство, и суд с этим согласился.
После этого были заслушаны показания так называемых «потерпевших», которые никогда не встречались и не общались с Варданяном.
Следующее заседание суда назначено на 20 ноября.
6 ноября Рубен Варданян в телефонном разговоре со своим старшим сыном Давидом Варданяном передал послание, в котором отметил, что Арцах был, есть и будет, и призвал верить в собственные силы.
В сентябре 2023 года Рубен Варданян был арестован азербайджанскими пограничниками вместе с бывшим командующим Армией обороны Арцаха Левоном Мнацаканяном, его заместителем Давидом Манукяном, экс-министром иностранных дел Давидом Бабаяном, председателем Национального собрания Давидом Ишханяном, а также бывшими президентами Арцаха Аркадием Гукасяном, Бако Саакяном и Араиком Арутюняном. Дело против Рубена Варданяна рассматривается в отдельном производстве.