21 Նոյեմբեր 2025 - 06:56 AMT
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Մոսկվան ուշադիր հետևում է իրավիճակին, որը ստեղծվել է «Հայաստանի էլեկտրացանցեր» ընկերության և «Տաշիր» խմբի ղեկավար Սամվել Կարապետյանի շուրջ։
Նա հավելել է, որ «արտերկրում ռուսական բիզնեսի շահերի պաշտպանությունն այն հարցերից է, որոնք Մոսկվայի գերակայություններից են», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մոսկվայի ու Երևանի միջև ստեղծվել են նմանատիպ հարցերը քննարկելու միջկառավարական ալիքներ», – ասել է նա։
Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նոյեմբերի 17-ին լիցենզիայից զրկել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի սեփականատերերին՝ «Տաշիր Կապիտալ» ընկերությանը (սեփականատերը Սամվել Կարապետյանն է): Իսկ նոյեմբերի 18-ին դատարանը Կարապետյանի կալանքը երկարացրել է ևս երկու ամսով։

21 Ноябрь 2025 - 08:17 AMT
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова на брифинге заявила, что Москва внимательно следит за ситуацией вокруг компании «Электрические сети Армении» и главы группы «Ташир» Самвела Карапетяна.
Она добавила, что «защита интересов российского бизнеса за рубежом является одним из приоритетов Москвы», передаёт ТАСС.
По словам Захаровой, между Москвой и Ереваном существуют межправительственные каналы для обсуждения подобных вопросов.
17 ноября Комиссия по регулированию общественных услуг Армении лишила лицензии владельцев ЗАО «Электрические сети Армении» — компанию «Ташир Капитал» (принадлежит Самвелу Карапетяну). 18 ноября суд продлил арест Карапетяна ещё на два месяца.