21 Նոյեմբեր 2025 - 09:08 AMT
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքել է ռուս լրագրող Դմիտրի Սելեզնյովի մուտքը ՀՀ արգելելուն։ Նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան խնդրել է պարզաբանումներ Հայաստանից՝ ՌԴ դեսպանության միջոցով։
«Մեր դեսպանության միջոցով մենք հարցում ենք ուղարկել՝ այս որոշման պատճառները պարզելու նպատակով և հուսով ենք, որ դա կապ չունի Սելեզնյովի լրագրողական գործունեության հետ», – նշել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Զախարովայի խոսքով՝ մտահոգիչ է նաև այն, որ չկա տեղեկատվություն՝ երբ է ավարտվում արգելքի գործողության ժամկետը։ Բացի այդ, հայտնի չէ՝ մեղադրվո՞ւմ է արդյոք լրագրողը որևէ հանցագործության մեջ Հայաստանի տարածքում, և ի՞նչ կերպ կարող է նա հույս ունենալ, որ արգելքը կչեղարկվի։
Զախարովան ընդգծել է, որ Դմիտրի Սելեզնյովը հայտնի է իր 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին ռեպորտաժներով։ Նա հույս է հայտնել, որ սահմանափակումը պայմանավորված չէ վերջինիս լրագրողական աշխատանքով։
«…Հակառակ դեպքում դա չէր տեղավորվի Հայաստանի իշխանությունների կողմից առաջ մղվող այն պատկերացման մեջ, ըստ որի հանրապետությունը իրավական և ժողովրդավարական պետություն է, որտեղ մամուլի ազատությունը ժողովրդավարության անբաժանելի սկզբունք է», – ավելացրել է Զախարովան։
Նոյեմբերի 15–ին հայտնի դարձավ, որ օդանավակայանում մերժել ենWarGonzo-ի լրագրող Դմիտրի Սելեզնյովի մուտքը Հայաստան։ Նա մտադիր էր ընտանիքի հետ հանգստանալ Հայաստանում։

Министерство иностранных дел России запросило разъяснения от армянской стороны в связи с тем, что российскому журналисту Дмитрию Селезнёву был отказано во въезде в Армению. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Через наше посольство мы направили запрос с целью выяснить причины данного решения и надеемся, что оно не связано с журналистской деятельностью Селезнёва», — сказала Захарова, передаёт РИА Новости.
По её словам, настораживает также отсутствие информации о сроке действия запрета, а также о том, предъявлены ли журналисту какие-либо обвинения на территории Армении. «Непонятно, каким образом он может рассчитывать на отмену этого ограничения», — отметила она.
Захарова подчеркнула, что Дмитрий Селезнёв известен своими репортажами о конфликте в Нагорном Карабахе в 2020 году и выразила надежду, что ограничение не связано с его работой в СМИ.
«В противном случае это бы не вписывалось в продвигаемый армянскими властями образ страны как правового и демократического государства, в котором свобода прессы — неотъемлемый принцип», — добавила она.
Напомним, 15 ноября стало известно, что журналист проекта WarGonzo Дмитрий Селезнёв был остановлен в ереванском аэропорту и не допущен в страну. Он планировал провести отпуск в Армении с семьёй.