21 Նոյեմբեր 2025 - 10:32 AMT
Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվել է կիբերանվտանգության մասին նոր օրենքի նախագիծը, որն ուղղված է Հայաստանի կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ներկայացնելով օրենքի հիմնական դրույթները, ճեպազրույցում նշել է, որ նախագիծը սահմանում է այն ենթակառուցվածքները, որոնք առաջնահերթ պաշտպանության կարիք ունեն, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նա ընդգծել է, որ այդ գործընթացում առանցքային է պետություն-մասնավոր համագործակցությունը։
«Նոր մարմինը կիբերպաշտպանական գործողություններ կիրականացնի այն պարագայում, երբ պետական կառավարման համակարգը կիբերհարձակումների կենթարկվի»,–ասել է նա։
Նախագիծը նախատեսում է նաև համապատասխան կառույցի ձևավորում, որը կունենա գործառույթ՝ հակազդելու և կանխելու պետական համակարգի դեմ ուղղված կիբերհարձակումները՝ ապահովելով անվտանգություն ինչպես պետական, այնպես էլ կենսական նշանակություն ունեցող մասնավոր կառույցների համար։

Проект закона «О кибербезопасности» рассмотрен в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания Армении. Он направлен на обеспечение защиты ключевых объектов от киберугроз.
Министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян на брифинге отметил, что проект определяет перечень инфраструктур, подлежащих первоочередной защите, сообщает Radar Armenia.
Он подчеркнул важность взаимодействия между государством и частным сектором. «Новая структура будет осуществлять киберзащитные меры в случае кибератак на государственную систему управления», — сообщил министр.
Законопроект предусматривает создание отдельного органа, который будет отслеживать, предотвращать и нейтрализовать кибератаки на государственные системы, обеспечивая безопасность как в госсекторе, так и в стратегически важном частном секторе.