Հայ Առաքելական եկեղեցու սարկավագ, Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի ազգային և կրոնական հարաբերությունների ոլորտի մասնագետ Վարդան Պողոսյանն ասել է, որ քրիստոնեության դեմ պայքարը դարձել է հետխորհրդային տարածքի պատուհասը, մասնավորապես, դա տեղի է ունենում Հայաստանում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր ժամանակների պատուհասը հետխորհրդային տարածքում քրիստոնեության դեմ քողարկված պայքարն է և ոչ միայն. ինչ–որ պետության գործակալական ցանցին դիմակայելու պատրվակով ամբողջ դավանանքներ են արմատախիլ արվում։ Որպես օրինակ կարող եմ բերել Հայաստանը, որտեղ մտացածին մեղադրանքներով գործող իշխանությունները քրեական գործեր են հարուցում և հետապնդումներ կազմակերպում»,-ասել է նա «Կրոն և աշխարհ» համաժողովում, որն անցկացվում է «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբի միջազգային մուլտիմեդիոն մամուլի կենտրոնի հարթակում:
Պողոսյանը ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունների վարած ապակառուցողական քաղաքականության հետևանքով արդեն երեք բարձրաստիճան հոգևորականներ ենթարկվել են քրեական հետապնդման, որոնցից երկուսն ազատազրկման մեջ են չորս ամիսից ավելի։
Նա անդրադարձել է նաև ավելի լայն գործընթացի՝ նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակաբար թիրախավորում են Հայ Առաքելական եկեղեցին, այդ թվում՝ կաթողիկոսին։
Ներկայումս կալանավորված են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, ինչպես նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը և նույն թեմի դիվանապետ Գարեգին Արսենյանը։

21 Ноябрь 2025 - 14:49 AMT
Диакон Армянской Апостольской Церкви, специалист по вопросам нацрелигии Российской и Ново-Нахичеванской епархии Вардан Погосян заявил, что борьба с христианством стала настоящим бедствием постсоветского пространства, в частности — в Армении. Об этом он сказал на конференции «Религия и мир», организованной в международном пресс-центре медиагруппы «Россия сегодня», передаёт «Sputnik Армения».
«Главное бедствие нашего времени — это скрытая борьба с христианством в постсоветском пространстве. Под предлогом борьбы с вымышленными агентскими сетями вырываются с корнем целые конфессии. Я приведу в пример Армению, где по сфабрикованным обвинениям возбуждаются уголовные дела и организуются преследования», — заявил он.
Погосян подчеркнул, что из-за разрушительной политики властей Армении уже три высокопоставленных духовных лица подверглись уголовному преследованию, двое из которых находятся под арестом более четырёх месяцев.
Он также отметил, что Армянская Апостольская Церковь, включая Католикоса, систематически подвергается давлению со стороны властей.
На данный момент под арестом находятся лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян, архиепископ Ширакской епархии Микаел Аджапахян, епископ Арагацотнской епархии Мкртич и канцлер той же епархии Гарегин Арсенян.