24 Նոյեմբեր 2025 - 06:26 AMT
Կյանքից հեռացել է ֆուտբոլի լեգենդ Նիկիտա Սիմոնյանը։ Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ֆուտբոլային վետերանների միության նախագահ Ալեքսանդր Միրզոյանը։
Հոկտեմբերի 12-ին նա դարձել էր 99 տարեկան։ Նոյեմբերի 20–ին նա հոսպիտալացվել էր։
Սիմոնյանը Խորհրդային Միության քառակի չեմպիոն է, Մոսկվայի «Սպարտակի» կազմում՝ ԽՍՀՄ կրկնակի գավաթակիր, այդ ակումբի լավագույն ռմբարկուն՝ խփած 160 գոլով։ 1956 թվականին Նիկիտա Սիմոնյանը ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում դարձել է Մելբուռնի Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր։
Կարիերայի ավարտելուց հետո Սիմոնյանը հաջողության է հասել նաև որպես մարզիչ. Մոսկվայի «Սպարտակի» հետ հաղթել է ԽՍՀՄ առաջնությունը 1962 և 1969 թթ․, իսկ 1973–ին նրա գլխավորությամբ Երևանի «Արարատը» դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն և գավաթակիր:

На 99-м году жизни скончался легендарный футболист Никита Симонян. Об этом сообщил президент Союза футбольных ветеранов России Александр Мирзоян.
12 октября ему исполнилось 99 лет. 20 ноября он был госпитализирован.
Симонян четырежды становился чемпионом Советского Союза, дважды выигрывал Кубок СССР в составе московского «Спартака» и остаётся лучшим бомбардиром клуба с 160 голами. В 1956 году он стал олимпийским чемпионом в составе сборной СССР на Играх в Мельбурне.
После завершения игровой карьеры Симонян добился успеха и как тренер. С московским «Спартаком» он завоевал чемпионские титулы в 1962 и 1969 годах, а в 1973 году под его руководством ереванский «Арарат» стал чемпионом СССР и обладателем Кубка.