Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը Թուրքիայի նախագահի Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով մեկնել է Անկարա՝ մասնակցելու Հռոմի պապի պատվին Էրդողանի կազմակերպած ընդունելությանը, հայտնում է Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքությունը։
«Ինչպես հայտնի է նոյեմբերի 27-ին, Թուրքիա կժամանի Կաթոլիկ եկեղեցու Հոգևոր պետ՝ Լեոն ԺԴ Սրբազան քահանայապետը, ում առաջին կանգառը պետք է լինի Անկարան: Նույն օրը Թուրքիայի Հանրապետության նախագահն ի պատիվ Նորին Սրբության ընդունելութուն է կազմակերպում, որին հրավիրված է նաև Նորին Ամենապատվությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Պատրիարք Մաշալյանը միջոցառման ավարտից հետո նույն օրը գիշերային ժամերին վերադառնալում է Պոլիս։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով Հռոմի Պապ Լեոն 14-րդը նոյեմբերի 27-ից 30-ը լինելու է Թուրքիայում։նախատեսվում է Պապի և Էրդողանի հանդիպումը, որտեղ կողմերը քննարկելու են Թուրքիա-Վատիկան հարաբերություններին, Պաղեստինի շուրջ տիրող իրավիճակին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և համաշխարհային զարգացումներին վերաբերող հարցեր։
Նոյեմբերի 28-ին Լեոն 14-րդը այցելելու է Նիկեայի (Իզնիկ) Բազիլիկա և Այա Սոֆյա մզկիթ։ Այցը նվիրված է Նիկեայի 1-ին Տիեզերական ժողովի 1700-րդ տարելիցին։

27 Ноябрь 2025 - 07:24 AMT
Армянский Патриарх Константинополя, архиепископ Саак Машалян, по приглашению президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана прибыл в Анкару для участия в приёме, организованном в честь Папы Римского. Об этом сообщает Патриархат Константинополя.
«Как известно, завтра, 27 ноября, в Турцию прибудет духовный глава Католической церкви — Его Святейшество Папа Лев XIV, первым пунктом визита станет Анкара. В тот же день президент Турецкой Республики организует приём в честь Его Святейшества, на который приглашён и Его Блаженство», — говорится в заявлении.
Патриарх Машалян вернётся в Стамбул в тот же вечер после окончания мероприятия.
По приглашению президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Папа Римский Лев XIV будет находиться в Турции с 27 по 30 ноября. Ожидается встреча Папы с Эрдоганом, в ходе которой стороны обсудят отношения между Ватиканом и Турцией, ситуацию в Палестине, а также вопросы региональной и глобальной повестки.
28 ноября Лев XIV посетит Базилику в Нике (Изник) и мечеть Айя-София. Визит приурочен к 1700-летию Первого Вселенского Собора в Никее.