3 հայ ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել Ղրիմի կամրջի վրա ահաբեկչության գործով։ Դատավճիռը հրապարակել է ՌԴ Հարավային օկրուգի ռազմական դատարանը Դոնի Ռոստովում։
Նրանք են Արտյոմ և Գրիգոր Ազատյանները և բեռնատարի վարորդ Արթուր Թերջանյանը։
Նրանցից բացի ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել ևս 5 հոգի՝ Օլեգ Անտիպովը, Ալեքսանդր Բիլինը, Վլադիմիր Զլոբանը, Դմիտրի Տյաժելիխը, Ռոման Սոլոմկոն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրանց վերագրվել են ահաբեկչության կազմակերպման և պայթուցիկ նյութերի կամ զենքի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքներ, իսկ Սոլոմկոյին ու Թերջանյանին ներկայացվել է նաև պայթուցիկ սարքի մաքսանենգ ներմուծման մեղադրանք։
Ըստ քննության հիմնավորման՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ի առավոտյան Ղրիմի կամրջի վրա իրականացված պայթյունը տեղի է ունեցել բեռնատարի ներսում տեղադրված սարքի աշխատանքի արդյունքում, ինչի հետևանքով բռնկվել է վառելիքով բեռնված ցիստեռնը և զոհվել է հինգ մարդ։ Դեպքից հետո հարուցված քրեական գործն ուղեկցվել է մի շարք ձերբակալություններով, իսկ ԱԴԾ-ն հաղորդել է, որ ձերբակալվել է ութ մարդ։
Պայթուցիկ սարքը պատրաստվել է Ուկրաինայում և թաքցվել շինարարական պոլիէթիլենային թաղանթի գլանափաթեթների մեջ։ Բեռը բարդ երթուղով տեղափոխվել է Օդեսայից՝ Հայաստանի, Վրաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիների աջակցությամբ հասնելով Փոթիի նավահանգիստ, ապա՝ Երևան, որտեղից Վերին Լարսով ուղարկվել է Ռուսաստան։
Հետաքննության վարկածով՝ գործողության կազմակերպիչ է համարվել Ուկրաինայի ռազմական հետախուզության ղեկավար Կիրիլ Բուդանովը, իսկ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության ղեկավարի առաջին տեղակալ Մալյուկը՝ չպարզված այլ անձանց հետ, ձևավորել է խումբ, որի կազմում են ընդգրկվել նաև դատապարտվածները։

27 Ноябрь 2025 - 15:15 AMT
Три гражданина Армении — Артём и Григор Азатяны, а также водитель грузовика Артур Терджанян — приговорены к пожизненному лишению свободы по делу о теракте на Крымском мосту. Приговор огласил Южный окружной военный суд в Ростове-на-Дону.
Кроме них, к пожизненному заключению приговорены ещё пятеро — Олег Антипов, Александр Билин, Владимир Злобан, Дмитрий Тяжелих и Роман Соломко, сообщает «Sputnik Армения».
Им вменяются организация террористического акта и незаконный оборот взрывчатых веществ или оружия. Соломко и Терджанян также обвинены в контрабанде взрывного устройства.
По данным следствия, взрыв на Крымском мосту утром 8 октября 2022 года произошёл вследствие срабатывания устройства, размещённого внутри грузовика. В результате загорелась цистерна с топливом, погибли пять человек. После инцидента было задержано несколько лиц, а ФСБ сообщила об аресте восьми человек.
Взрывное устройство, как утверждает следствие, было изготовлено на Украине и спрятано внутри рулонов строительной полиэтиленовой плёнки. Груз сложным маршрутом был доставлен из Одессы при содействии граждан Армении, Грузии и Украины в порт Поти, затем в Ереван, откуда через Верхний Ларс был направлен в Россию.
Согласно версии следствия, организатором операции является глава украинской военной разведки Кирилл Буданов, а первый заместитель главы Службы безопасности Украины Малюк вместе с неустановленными лицами сформировали группу, в которую вошли и осуждённые.