15 Հունիս 2009 - 13:55 AMT
Այսօր Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը պարգեւատրել է բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնության հայ մեդալակիրներին, որն առաջին անգամ տեղի ունեցավ Հայաստանում 2009-ի մայիսի 23-30-ը: Պարգեւատրման արարողությունը տեղի է ունեցել Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ խորհրդակցությունների դահլիճում:
Դրամական պարգեւատրում են ստացել աշխարհի չեմպիոն Կորյուն Սողոմոնյանը (46 կգ ք/կ), աշխարհի փոխչեմպիոն Ջոնիկ Տոնոյանը (54 կգ ք/կ) եւ Հայկ Խաչատրյանը (70 կգ ք/կ), ինչպես նաեւ առաջնության բրոնզե մեդալակիրները, այդ թվում Արթուր Կաջոյանը (60 կգ ք/կ), Վոլոդյա Հայրապետյանը (63 կգ ք/կ), Ալեքսան Նազանյանը (80 կգ ք/կ) եւ Գոռ Մարգարյանը (ք/կ+80 կգ): Խրախուսվել են բռնցքամարտիկների անձնական մարզիչները եւ Հայաստանի պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ֆեդյա Ալեքսանյանը:
Հայաստանի ԱՕԿ նախագահը շնորհավորել է բռնցքամարտիկներին նրա համար, որ նրանք կարողացել են աշխարի առաջնությունում բարձր պահել իրենց երկրի պատիվը:
«Մենք ապացուցեցինք, որ պատրաստ ենք աշխարհի առաջնություններ անցկացնելուն, ինչի մասին խոսում է Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի բարձր գնահատականը: Իսկ մեր բռնցքամարտիկներն ապացուցեցին, որ կարող են բարձր պահել իրենց երկրի պատիվը: Ես համոզված եմ, որ այդ պատանիները բազմիցս կդրսեւորեն իրենց միջազգային ասպարեզում»,- ասել է Ծառուկյանը, ավելացնելով, որ ԱԻԲԱ-ն ընդունել է մեծահասակների շարքում Եվրոպայի առաջնություն-2010-ը Երեւանում անցկացնելու հայտը:
Շնորհավորական խոսքով հանդես եկան նաեւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարար Արմեն Գրիգորյանը եւ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արման Մուրադյանը:
Վերջինս, շնորհավորելով Հայաստանի ԱՕԿ նախագահին աջակցության եւ անգնահատելի օգնության համար աշխարհի առաջնության անցկացման գործում, նրան է հանձնել պատվավոր Գավաթ, հուշամեդալ, հուշանվեր եւ դիպլոմ:
Նշենք, որ Հայաստանի ԱՕԿ նախագահի կողմից դա մարզիկների երրորդ պարգեւատրումն է վերջին շաբաթում: Օրերս խրախուսվել են նաեւ ծանր ատլետիկայի եւ ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության մեդալակիրները:

15 Июнь 2009 - 13:55 AMT
Сегодня президент Национального Олимпийского комитета Армении и лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян наградил армянских медалистов юношеского чемпионата мира по боксу, который впервые прошел в Армении с 23 по 30 мая 2009 года. Церемония награждения проходила в зале конференций СКК имени Карена Демирчяна.
Денежное вознаграждение получили чемпион мира Корюн Согомонян (в/к 46 кг), вице-чемпионы мира Джоник Тоноян (в/к 54 кг) и Айк Хачатрян (в/к 70 кг), а также четверо бронзовых призеров первенства, в том числе Артур Каджоян (в/к 60 кг), Володя Айрапетян (в/к 63 кг), Алексан Назанян (в/к 80 кг) и Гор Маргарян (в/к +80 кг). Были поощрены также личные тренеры боксеров и главный тренер юношеской сборной Армении Федя Алексанян.
Президент НОК Армении поздравил боксеров и поблагодарил их за то, что они сумели отстоять честь своей страны на первенстве мира.
«Мы доказали, что готовы к проведению мировых первенств, о чем говорит высокая оценка Международной федерации бокса. А наши боксеры доказали, что могут высоко держать честь своей страны. Я уверен, что эти юноши еще не раз проявят себя на мировой арене», – сказал Царукян, добавив, что АИБА одобрила заявку на проведение чемпионата Европы-2010 среди взрослых в Ереване.
С поздравительной речью выступили также министр спорта и по делам молодежи РА Армен Григорян и президент Федерации бокса Армении Арман Мурадян.
Последний, поблагодарив президента НОК Армении за поддержку и неоценимую помощь в деле проведения чемпионата мира, вручил Царукяну почетный Кубок, памятную медаль, сувенир и диплом.
Отметим, что со стороны президента НОК Армении это уже третье награждение спортсменов за последнюю неделю. На днях были поощрены также медалисты чемпионатов Европы по тяжелой атлетике и борьбе.