17 Հունիս 2009 - 11:41 AMT
Հայաստանի քիքբռնցքամարտի հավաքականը Իսպանիա կմեկնի` մասնակցելու հունիսի 23-27 կայանալիք Աշխարհի առաջնությանը (WPKA): Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է ՀՀ քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Գառնիկ Հայրապետյանը, հավաքականն իր ղեկավարությամբ Իսպանիա կմեկնի հունիսի 22-ին:
«Մեր Ֆեդերացիան գործադրել է բոլոր ջանքերը, որպեսզի հայ քիքբռնցքամարտիկները Աշխարհի առաջնությանը հիանալի մարզավիճակում լինեն: Ողջ նախապատրաստական փուլն անցել է շատ բարձր մակարդակով` ինչպես քիքբռնցքամարտիկների մարզման եւ սննդի, այնպես էլ բժշկական տեսակետից: Ես առաջիկա աշխարհի առաջնությանը մեծ հույսեր եմ կապում մեր մարզիկների հետ: Հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք առաջնությունից ամենաքիչը երեք ոսկե մեդալ բերել»,- ասել է Հայրապետյանը:
Աշխարհի առաջնությանը Հայաստանը հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Արշակյանի գլխավորությամբ ներկայացնելու են 7 քիքբռնցքամարտիկ, որոնց թվում` չափահասների կարգում` Մելսիկ Բաղդասարյանը (53 կգ ք/կ), Գարիկ Ծատուրյանը (64 կգ ք/կ, Եվրոպայի չեմպիոն), Դավիթ Եղինյանը (64 կգ ք/կ), Լեւոն Սարգսյանը (50 կգ ք/կ), Գրիգոր Կեյանը (57 կգ ք/կ, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն), իսկ պատանեկան առաջնությանը` Հրանտ Հայրապետյանը (55 կգ ք/կ) եւ Վարդան Ղազարյանը (53 կգ ք/կ):
2007թ. Հայաստանի քիքբռնցքամարտի հավաքականը փայլուն ելույթ ունեցավ քիքբռնցքամարտի աշխարհի առաջնությանը` արժանանալով 9 ոսկե մեդալների: Իսկ Եվրոպայի գավաթից, որը տեղի էր ունենում Խարկովում 2009-ի ապրիլին, Հայաստանի հավաքականը բերեց 4 ոսկե, 1 արծաթե եւ 3 բրոնզե մեդալ:

17 Июнь 2009 - 11:41 AMT
Сборная Армении по кикбоксингу 22 июня отбудет в Мадрид, где по 28 июня примет участие в Чемпионате мира (WPKA. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net президент федерации кикбоксинга РА Гарник Айрапетян, сборная отбудет в Испанию под его руководством.
«Наша Федерация приложила все усилия, чтобы армянские кикбоксеры к чемпионату мира были в отличной форме. Весь подготовительный этап проходил на очень высоком уровне как с точки зрения тренировок и питания спортсменов, так и с медицинской. Я связываю большие надежды с нашими спортсменами на предстоящем первенстве мира. Надеюсь, что мы сумеем привезти с чемпионата мира как минимум три золотых медали», – сказал Айрапетян.
Армению на чемпионате мира под руководством главного тренера сборной Артура Аршакяна будут представлять 7 кикбоксеров, в том числе турнире среди взрослой возрастной категории Мельсик Багдасарян (в/к 53 кг),Гарик Цатурян (чемпион Европы, в/к 64 кг), Давид Егинян (чемпион мира, в/к 64 кг), Левон Саргсян (в/к 50 кг), Григор Кеян (чемпион мира и Европы, в/к 57 кг), и в юниорском турнире Грант Айрапетян (в/к 55 кг) и Вардан Казарян (в/к 53 кг).
Сборная Армении по кикбоксингу блестяще выступила на чемпионате мира по кикбоксу в 2007 году, удостоившись 9 золотых медалей. А с Кубка Европы, который проходил в Харькове в апреле 2009 года, сборная Армении привезла 4 золотых, 1 серебряную и 3 бронзовых медали.