Քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիան Հայաստանում ակտիվ գործունեություն է ծավալում երկրում քիքբռնցքամարտի զարգացման համար: Այդ նպատակով Հայաստանի մի շարք մարզերում արդեն բացվել են քիքբռնցքամարտի դպրոցներ: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին ՀՀ քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Գառնիկ Հայրապետյանը, Քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիան եւ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունն օգոստոսին կսկսեն իրականացնել ՀՀ զինված ուժերում քիքբռցքամարտի ներմուծման ծրագիրը:
«Բանակն ուժեղացնելու նպատակով օգոստոսին մեր Ֆեդերացիան եւ պաշտպանության նախարարությունը ծրագիր են մշակել, որի համաձայն երիտասարդ քիքբռնցքամարտիկներն ուղորդվելու են ՀՀ տարբեր զինվորական մասեր նրա համար, որպեսզի ծանոթանան ռազմական կենցաղի հետ, ավելի լավ իմանան ծառայութան առանձնահատկությունները, ինչպես նաեւ մարզումներ անցկացնեն զինծառայողների հետ: Նրանք հիմնականում մարզիկներ են լինելու, որոնք բանակ չեն զորակոչվել, այսինքն ապագա զինակոչիկներ են: Արդեն օգոստոսին մեկ շաբաթով մեր մարզիկները գնալու են Սյունիքի զինվորական մաս»,- ասել է Հայրապետյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ հուլիսին ՀՀ Քիքբռնցքամարտի ֆեդերացիան նախատեսում են սկսել ընկերական մրցաշարերի շարք, որոնք ընթանալու են պրոֆեսիոնալ քիքբռնցքամարտի շրջանակներում:
«Յուրաքանչյուր մրցաշարի հրավիրվելու է մեկ հավաքական: Առաջինը լինելու է Իրանի հավաքականը: Մենք հաստատելու ենք 1 մլն դրամ մրցանակային ֆոնդ: Հետո պլանավորում ենք հանդիպումներ անցկացնել Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Վրաստանի հավաքականների հետ եւ վերջում` Եվրոպայի քիքբռնցքամարտիկների միավորված հավաքականի հետ: Մենամարտերն ընթանալու են 5-ռաունդանոց ձեւաչափով: Այդ մրցաշարերի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել պրոֆեսիոնալ քիքբռնցքամարտը»:
Հուլիսի 15-20-ը Երեւանում տեղի է ունենալու Հայաստանի քիքբռնցքամարտի առաջնությունը, իսկ օգոստոսին Հայաստանի հավաքականը ժամանելու է Յալթա, որտեղն հուլիսի 12-18-ը մասնակցելու է ԱՊՀ երկրների շարքում քիքբռնցքամարտի առաջնությանը:

Федерация кикбоксинга в Армении ведет активную деятельность по развитию кикбокса в стране. С этой целью в ряде областей Армении уже открылись школы по кикбоксу. Как сообщил PanARMENIAN.Net президент федерации кикбоксинга РА Гарник Айрапетян, Федерация кикбокса и Министерство обороны РА в августе начнут осуществлять новую программу по внедрению кикбокса в вооруженные силы РА.
«С целью усиления армии в августе наша Федерация и министерство обороны разработали программу, согласно которой молодые кикбоксеры будут направлены в разные войсковые части РА для того, чтобы ознакомиться с военным бытом, получше узнать особенности службы, а также проводить тренировки с военнослужащими. Это, в основном, будут спортсмены, не прошедшие военную службу, т.е. будущие призывники. Уже в августе примерно на неделю наши спортсмены отправятся в сюникскую войсковую часть», – сказал Айрапетян.
Айрапетян также отметил, что в июле Федерация кикбокса РА планирует начать серию товарищеских турниров, которые пройдут в рамках профессионального кикбокса.
«На каждый турнир будет приглашаться по одной сборной. Первой будет сборная Ирана. Мы утвердим призовой фонд в 1 млн. драм. Затем планируем провести встречи со сборными России, Украины, Грузии и в конце встреча с объединенной командой кикбоксеров Европы. Поединки пройдут по 5-раундовому формату. Цель этих турниров – развитие профессионального кикбокса в Армении»
С 15 по 20 июля в Ереване пройдет чемпионат Армении по кикбоксингу, а в августе сборная Армении отбудет в Ялту, где с 12 по 18 числа примет участие в чемпионате по кикбоксингу среди стран СНГ.