Հունիսի 17-ին Հայաստանի շախմատի տանը նշվել է լեգենդար հայ շախմատիստ, աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի 80-ամյակը: Կազմակերպվել են մրցաշարեր` միաժամանակյա խաղի սեանս են անցկացրել օլիմպիական չեմպիոններ Արտաշես Մինասյանն ու Տիգրան Լ.Պետրոսյանը: Վերջինս PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում իր կարծիքն է կիսել իր լեգենդար անվանակից Տիգրան Պետրոսյանի մասին:
«Մանկության տարիներին ես շատ ուշադիր եմ ուսումնասիրել Տիգրան Պետրոսյանի խաղաոճը, մեծ ուշադրություն դարձնելով դրան: Ինձ անվանակոչել են իմ լեգենդար նախորդի պատվին: Ինձ հաճախակի են հարցնում, արդյոք ես Տիգրան Պետրոսյանի հարազատը չեմ: Այդ հարցն ավելի հաճախ են տալիս, քան պարզապես հարցնում, թե «ինչպե՞ս ես»: Եվ միշտ փորձում են ինձ համեմատել նրա հետ: Սակայն իմ անվանակիցը խաղում շատ հանգիստ էր, ի տարբերություն ինձ, որի համար էլ ստացել է «Երկաթյա Տիգրան» անունը: Իմ ոճը բոլորովին այլ է: Ես ավելի ակտիվ եմ, առավել ռիսկով եմ խաղում»,-ասել է օլիմպիական չեմպիոնը:
Հայ գրոսմայստերն ասել է նաեւ, որ հպարտանում է եւ պատասխանատվություն է զգում իր անվան համար:
«Միջազգային մրցաշարերում իմ անունը խթան է ինձ համար, կրկնակի ջանք գործադրելու համար եւ խաղալ առավելագույն կենտրոնացմամբ»,-ասել է Պետրոսյանը:

17 Июнь 2009 - 16:16 AMT
17 июня в Доме шахмат Армении отмечалось 80-летие легендарного армянского шахматиста двукратного чемпиона мира Тиграна Петросяна. Были организованы турниры, приуроченные к юбилейной дате. Одновременный сеанс игры проводили олимпийские чемпионы Арташес Минасян и Тигран Л. Петросян. Последний в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net поделился мнением о своем легендарном тезке Тигране Петросяне.
«В детстве я очень пристально изучал стиль игры Тиграна Петросяна, уделяя этому делу больше внимания, чем игре остальных шахматных легенд. Меня назвали именно в честь моего легендарного предшественника. Мне очень часто задают вопрос, не родственник ли я Тиграна Петросяна. Этот вопрос задают даже чаще, чем просто «как дела?». И всегда пытаются сравнивать меня с ним. Но мой тезка в игре был очень спокоен, в отличие от меня, поэтому и получил имя «Железный Тигран». У меня иной стиль игры. Я более активен, играю более рискованно», – сказал олимпийский чемпион
Армянский гроссмейстер также сказал, что он гордится и чувствует ответственность за свое имя.
«На международных турнирах мое имя является для меня стимулом для того, чтобы приложить двойное усилие и играть с максимальной концентрацией», – отметил Петросян