18 Հունիս 2009 - 13:51 AMT
Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, բելգիացի Ժակ Ռոգեն Միջազգային Օլիմպիական օրվա կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել աշխարհի բոլոր Օլիմպիական կոմիտեներին, այդ թվում` Հայաստանի ԱՕԿ-ին, որում ՄՕԿ նախագահը հույս է հայտնում, որ այդ շնորհավորանքները միշտ ավանդական բնույթ են կրելու:
Միջոցառումները, որոնց կարող են մասնակցել 13-ից բարձր բոլոր ցանկացողները, տեղի կունենան «Շարժվել, սովորել, պարզել» կարգախոսի ներքո:
Մրցությունները կկայանան ՄՕԿ հովանու ներքո եւ Հայաստանի ԱՕԿ կազմակերպմամբ` կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ եւ կկայանան Հայաստանի բոլոր մարզերում, ինչպես նաեւ ԼՂՀ-ում հետեւյալ սպորտաձեւերից` թիավարություն, սուսերամարտ, ձյուդո, ըմբշամարտ, դահուկային սպորտ եւ հեծանվասպորտ:
Իսկ հունիսի 20-ին Երեւանում կկայանա օլիմպիական մարաթոն, որը կընթանա վեց տարբեր կարգերով: Վազքի հաղթողները կստանան պատվոգրեր, հուշանվերներ, իսկ մասնակիցները` շապիկներ:

18 Июнь 2009 - 13:51 AMT
Президент Международного Олимпийского комитета, бельгиец Жак Роге в связи с Международным Олимпийским днем направил поздравительное послание всем национальным Олимпийским комитетам мира, в том числе НОК Армении, в котором президент МОК-а выражает надежду, что эти поздравления будут носить традиционный характер всегда.
Мероприятия, в которых могут принять участие все желающие, старше 13 лет, будут проходить под девизом «Двигаться, учиться, выявлять».
Соревнования пройдут под эгидой МОК-а при организации НОК Армении во главе с президентом комитета Гагиком Царукяном и пройдут во всех областях Армении, а также в НКР по следующим видам спорта: гребля на байдарках, фехтование, дзюдо, бокс, борьба, лыжный спорт и велоспорт.
А 20 июня в Ереване состоится олимпийский марафон, который пройдет по шести возрастным категориям. Победители пробега получат грамоты, памятные призы, а участники – футболки.