Հայաստանում այսօր նշել են Միջազգային օլիմպիական օրը: Երեւանում եւ Հայաստանի այլ քաղաքներում, ինչպես նաեւ ԼՂՀ-ում անցել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում տոնական օրվան նվիրված սուսերամարտի, ձյուդոյի, բռնցքամարտի, անվավոր դահուկավազքի, բայդարկաներով թիավարության, ըմբշամարտի, հեծանիվի մրցումներ:
Սակայն տոնական օրվա գլխավոր իրադարձությունը օլիմպիական մարաթոնն էր: Հայաստանի հազարավոր քաղաքացիներ վաղ առավոտից հավաքվել էին գլխավոր հրապարակում, մասնակցելու համար ավանդական օլիմպիական մրցավազքին: Միջոցառումը բացեց ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ սպորտի ու երիտասարդության նախարար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ ԱՕԿ-ի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը եւ Շախմատի ակադեմիայի նախագահ Սմբատ Լպուտյանը:
Մրցումն անցել է Ամիրյան-Մաշտոցի պողոտա-ստորգետնյա անցում-Ազատության կամուրջ-Հրազդան մարզադաշտի հարավային մաս երթուղով: Մասնակիցները բաժանվել են վեց տարիքային կարգերի, որտեղ հաղթողները դրամական պարգեւներ ու պատվոգրեր են ստացել: Պարգեւներից բացի, մարաթոնի բոլոր մասնակիցներին բաժանվել են օլիմպիական խորհրդանիշներով վերնաշապիկներ:
Ըստ Դերենիկ Գաբրիելյանի, նման միջոցառումները մեծ դեր են կատարում Հայաստանում սպորտի ժողովրդայանացման հարցում:
«Այս մրցավազքով մենք եւս մեկ քայլ արեցինք Հայաստանում սպորտի տարածման համար: Մարդիկ միշտ լսում են մեր մարզիկների հաջողությունների մասին, սակայն հազվադեպ են դառնում նրանց ելույթների անմիջական վկաները: Իսկ այսօր նրանք մասնակցեցին սպորտային մի միջոցառման, որն անցավ Երեւանի փողոցներում: Հուսով եմ, որ հաջորդ տարի մասնակիցների թիվը կգերազանցի 10 000»,-ասել է Գաբրիելյանը:
Նշենք, որ Միջազգային օլիմպիական օրն ողջ աշխարհում նշվում է հունիսի 23-ին: Այդ օրվա հիմնական միջոցառումը երկար դիստանցիայով զանգվածային մրցավազքի կազմակերպումն էր: Հայաստանում այդ օրը նշեցին հունիսի 20-ին, քանի որ ըստ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի կանոնակարգի, միջոցառումները կարող են անցկացվել կամ հունիսի 23-ին կամ մոտակա հանգստյան օրը:

20 Июнь 2009 - 10:51 AMT
В Армении сегодня отметили Международного Олимпийского день. В Ереване и в других городах Армении, а также в НКР прошел ряд мероприятий, в том числе гребля на байдарках, фехтование, дзюдо, бокс, борьба, лыжный спорт и велоспорт, приуроченных к праздничному дню.
Но главным событием праздничного дня был олимпийский марафон. Тысячи граждан Армении собрались с утра на главной площади столицы, чтобы принять участие в традиционном олимпийском забеге. Открыли мероприятие президент МОК Армении Гагик Царукян, министр спорта и по делам молодежи РА Армен Григорян, вице-президент НОК РА Дереник Габриелян и президент Шахматной Академии Армении Смбат Лпутян.
Соревнование прошло по маршруту улица Амиряна – проспект Маштоца – подземный переход – мост «Свобода» – южная часть стадиона «Раздан». Участники разделились на шесть возрастных категорий, победители в которых получили денежные вознаграждения и грамоты. Помимо наград всем участникам марафона были розданы майки с олимпийским символом.
По словам Дереника Габриеляна, такие мероприятия играют большую роль в популяризации спорта в Армении.
«Этим забегом мы сделали еще один шаг в деле популяризации спорта в Армении. Люди всегда слышат об удачах наших спортсменов и очень редко бывают непосредственными свидетелями их выступлений. А сегодня все они стали участниками спортивного соревнования, которое проводилось на улицах Еревана. Надеюсь, что в следующем году число участников превысит 10000», – сказал Габриелян.
Отметим, что Международный Олимпийский день во всем мире отмечается 23 июня. Основным мероприятием, который сопровождает Международный Олимпийский День, является организация массовых забегов на длинные дистанции. В Армении этот день отметили 20 июня поскольку по регламенту Международного Олимпийского Комитета мероприятия могут проводиться или 23 июня, или в ближайшие выходные к этому дню.