Թեթեւ ատլետիկայի Հայաստանի հավաքականն այսօր մեկնարկում է Եվրոպայի պատմության մեջ առաջին անգամ թիմային առաջնությունում (3-րդ խումբ), որը տեղի կունենա 2009 թվականի հունիսի 20-21-ը Բոսնիայի եւ Հերցոգովինայի մայրաքաղաք Սարաեւոյում:
22 մարզիկից (10 կին եւ 12 տղամարդ) բաղկացած հավաքականը Սարաեւո է մեկնել հունիսի 17-ին հավաքականի գլխավոր մարզիչ Միշա Հայրապետյանի ղեկավարությամբ:
Մրցաշարին մեկնելուց առաջ, Միշա Հայրապետյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է, որ Հայաստանի հավաքականը լավ մարզավիճակում է գտնվում, սակայն այժմ անմիաստ է առաջին եւ երկրորդ տեղերը զբաղեցնելու հույսեր փայփայել:
«Առանձին մարզիկներ կարող են հաջողության հասնել, սակայն թիմային ստուգարքում, կարծում եմ, տեղ կզբաղեցնենք մրցաշարային աղյուսակի միջին մասում: Իսկ հաջորդ խմբին անցնելու համար մեզ հարկավոր է զբաղեցնել առաջին կամ երկրորդ տեղը», – ասել է հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Եվրոպայի թիմային առաջնությունն ընդգրկում է 4 խումբ. Սուպերլիգա (Պորտուգալիա), Առաջին խումբ (Նորվեգիա), Երկրորդ խումբ (Սլովակիա) եւ երրորդ խումբ (Բոսնիա):
Հայաստանի հավաքականն ընդգրկվել է երրորդ խմբում Մոլդովայի, Իսրայելի, Դանիայի, Բոսնիայի, Իսլանդիայի, Լյուքսեմբուրգի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Չեռնոգորիայի, Եվրոպայի փոքր պետությունների, Ալբանիայի, Անդորայի եւ Մակեդոնիայի հավաքականների հետ միասին:

Сборная Армении по легкой атлетике сегодня стартует на первом в истории командном чемпионате Европы (3 группа), который пройдет 20 и 21 июня 2009 года в столице Боснии и Герцеговины Сараево.
Сборная, состоящая из 22 спортсменов (10 женщин и 12 мужчин), отбыла в Сараево 17 июня под руководством главного тренера сборной Миши Айрапетяна.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net Миша Айрапетян до отбытия на турнир, сборная Армении находится в оптимальной форме, но на первое и второе места рассчитывать сейчас бессмысленно.
«Отдельные спортсмены могут добиться успеха, но в командном зачете, я думаю, займем место в середине турнирной таблицы. А для того, чтобы перейти в следующую группу нам нужно занять 1 или 2 место», – сказал главный тренер сборной.
Командный чемпионат Европы включает в себя 4 группы: Суперлига (Португалия), Первая группа (Норвегия), Вторая группа (Словакия) и третья группа (Босния).
Сборная Армении посеяна в третью группу вместе со сборными Молдавии, Израиля, Дании, Боснии, Исландии, Люксембурга, Грузии, Азербайджана, Черногории, малых государств Европы, Албании, Андорры и Македонии.