Հայաստանի թեթեւ աթլետիկայի հավաքականն ավարտել է իր ելույթները պատմության մեջ առաջին Եվրոպայի թիմային առաջնությանը (3-րդ խումբ), որը տեղի էր ունենում 20069թ. հունիսի 20-21 Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի մայրաքաղաք Սարաեւոյում:
Հայ թեթեւ աթլետներն առանձին դիսցիպլիններում լավ արդյունքներ ցույց տվեցին: Այդպես, Հայկանուշ Բեգլարյանը եռակի ցատկ դիսցիպլինում 13.07.2.5 մ արդյունքոց զբաղեցրեց 2-րդ տեղը, Վարդան Փահլեւանյանը հեռացատկ դիսցիպլինում ցույց տվեց լավագույն արդյունքը (7,82մ), Տարոն Խաչատրյանը 100մ վազքում 11,29 վայրկյան արդյունքով զբաղեցրեց 3-րդ տեղը:
Մրցությունների արդյունքներով, հայկական հավաքականը, հավաքելով 245,5 միավոր, թիմային հաշվարկով 8-րդ տեղը զբաղեցրեց 13 հավաքականների մեջ եւ չկարողացավ անցնել հաջորդ խումբ, քանի որ հաջորդ փուլ են անցնում այն թիմերը, որոնք 1-2-րդ տեղերն են զբաղեցրել: Այդ առաջնությանը նման իրավունք ձեռք բերեցին Իսրայելն եւ Մոլդովան, որոնք հավաքեցին համապատասխանաբար 401,5 եւ 393,5 միավոր:
Եվրոպայի թիմային առաջնությանը Հայաստանը հավաքականի գլխավոր մարզիչ Միշա Հայրապետյանի ղեկավարությամբ ներկայացնում էին 22 մարզիկ:
Եվրոպայի թիմային առաջնությունն իր մեջ ներառում է 4 խումբ` Սուպերլիգա (Պորտուգալիա), Առաջին խումբ (Նորվեգիա), Երկրորդ խումբ (Սլովակիա) եւ Երրորդ խումբ (Բոսնիա):
Հայաստանի հավաքականը երրորդ խմբում էր Մոլդավիայի, Իսրայելի, Դանիայի, Բոսնիայի, Իսլանդիայի, Լյուքսեմբուրգի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Չեռնոգորիայի, Եվրոպայի փոքր պետությունների,Ալբանիայի, Անդորրայի եւ Մակեդոնիայի հավաքականների հետ միասին:

Сборная Армении по легкой атлетике завершила свои выступления на первом в истории командном чемпионате Европы (3 группа), который проходил 20-21 июня 2009 года в столице Боснии и Герцеговины Сараево.
Армянские легкоатлеты в отдельных дисциплинах показали неплохие результаты, Так, Айкануш Бегларян в дисциплине тройной прыжок с результатом 13.07 2.5 м. заняла 2 место, Вардан Пахлеванян показал лучший результат в упражнении прыжок в длину (7,82м), Тарон Хачатрян в беге на 100 м с результатом 11,29 сек. занял 3 место.
По итогам соревнований армянская сборная, набрав 245,5 очков, в командном зачете заняла 8 место среди 13 сборных, и не сумела пробиться в следующую группу, поскольку в следующий этап переходят команды, занявшие 1-2 места. Такого права на этом чемпионате удостоились Израиль и Молдова, набравшие 401,5 и 393,5 очков соответственно.
Армению на первенстве под руководством главного тренера сборной Миши Айрапетяна представляли 22 спортсмена.
Командный чемпионат Европы включает в себя 4 группы: Суперлига (Португалия), Первая группа (Норвегия), Вторая группа (Словакия) и Третья группа (Босния).
Сборная Армении была посеяна в третью группу вместе со сборными Молдавии, Израиля, Дании, Боснии, Исландии, Люксембурга, Грузии, Азербайджана, Черногории, малых государств Европы, Албании, Андорры и Македонии.