22 Հունիս 2009 - 14:08 AMT
Հունիսի 22-ին Նյունում (Շվեյցարիա) կայացավ Եվրոպայի Լիգայի (նախկին ՈՒՖԵԱ-ի Գավաթ) որակավորման ռաունդում թիմերի վիճակահանությունը, որը հայկական «Բանանց», «Միկա» եւ «Գանձասար» ակումբներին հանդիպման համար հանեց համապատասխանաբար բոսնիական «Շիրոկի Բրիեգ», շվեդական «Հելսինբորգ» եւ հոլանդական «ՆԱԿ» ակումբները:
«Բանանցն» ու «Միկան» առաջին երկու հանդիպումները կանցկացնեն դրսում հուլիսի 2-ին, իսկ պատասխան հանդիպումները` 2009թ. հուլիսի 9-ին:
«Բանանց» – «Շիրոկի Բրիեգ» հանդիպման հաղթողը երկրորդ ռաունդում իր ուժերը կչափի ավստրիական «Շտուրմի» հետ, իսկ «Միկա» – «Հելսինբորգ» զույգի հաղթողը` «Լիսբուր» (հյուս. Իտալիա) – «Զեստաֆոնի» (Վրաստան):
Ի տարբերություն «Բանանցի» եւ «Միկայի» Կապանի ակումբը ՈՒԵՖԱ կանոնադրության համաձայն պայքարը կսկսի երկրորդ որակավորման ռաունդից, քանի որ այդպիսի իրավունք ունի միայն երկրի Գավաթ շահողը: Եթե Գավաթ շահողը մասնակցում է Չեմպիոնների Լիգային, այդ իրավունքն անցնում է վերջին առաջնությանը երկրորդ տեղը զբաղեցրած ակումբին: «Գանձասարը» անցյալ տարվա առաջնությանը զբաղեցրել էր 3-րդ տեղը, բայց քանի որ առաջնության արծաթե մեդալակիր «Արարատը» չէր կատարել լիցենզավորման պայմանները, նա եվրոգավաթներին մասնակցելու իրավունք չստացավ, իսկ Գավաթի շահող «Փյունիկը» մասնակցում է Չեմպիոնների Լիգային, ապա Եվրոպայի Լիգային 2-րդ ռաունդից մեկնարկելու իրավունքն անցավ «Գանձասարին»:
«Գանձասարն» իր հերթին երկրորդ որակավորման ռաունդի առաջին հանդիպումը կանցկացնի դրսում հուլիսի 16-ին, իսկ պատասխան հանդիպումը կկայանա հուլիսի 23-ին Երեւանում:

22 июня в Ньоне (Швейцария) состоялась жеребьевка команд квалификационного раунда Лиги Европы (бывший Кубок УЕФА), которая свела армянские клубы «Бананц», «Мика» и «Гандзасар» со боснийским клубом «Широкий Бриег», шведским «Хельсинборгом» и голландским «НАК»-ом.
Первые матчи «Бананц» и «Мика» проведут на выезде 2 июля, а ответные пройдут 9 июля 2009 года.
Победитель встречи «Широкий Бриег» – «Бананц» во втором раунде померится силами с автрийским «Штурмом», а побдеитель пары «Хельсинборг» -«Мика» встретится с победителем пары «Лисбур» (сев. Ирландия) – «Зестафони» (Грузия).
В отличие от «Бананца» и «Мики» капанский клуб согласно регламенту УЕФА начнет борьбу со второго квалификационного раунда, поскольку такое право имеет лишь обладатель Кубка страны. В случае, если обладатель Кубка задействован в Лиге Чемпионов, это право переходит к команде, занявшей второе место в последнем чемпионате. «Гандзасар» в прошлогоднем первенстве занял 3 место, но поскольку серебряный призер чемпионата «Арарат» не выполнил условий лицензирования, и не получил права играть в еврокубках, а обладатель Кубка «Пюник» задействован в Лиге Чемпионов, то право стартовать со 2 раунда Лиги Европы перешло к «Гандзасару».
«Гандзасар», в свою очередь, первый матч второго квалификационного раунда проведет 16 июля на выезде, а ответный состоится 23 июля в Ереване.