Դոնեցկի «Մետալուրգի» նոր խաղացող Հենրիխ Մխիթարյանը, որը թիմակիցների հետ ժամանել է Ավստրիա` մասնակցելու նախասեզոնային ուսումնամարզական հավաքի, Սլովակիայի «Սպարտակ» (Տրնավա) ակումբի հետ առաջին ընկերական հանդիպման ժամանակ կրկին աչքի է ընկել գոլով:
Հանդիպման ընթացքում 1:0 հաշվով պարտվող «Մետալուրգին» հաջողվեց փոխել խաղի ընթացքը, եւ առաջին խաղակեսի 43-րդ րոպեին գործեց Առաքելյան- Մխիթարյան զույգը: Վերջինս հայրենակցի կողմից փոխանցում ստանալուց հետո տեխնիկական հարվածով տուգանային անկյունից գնդակն ուղարկեց հակառակորդի դարպաս, եւ հաշիվը դարձավ 1:1:
Ընդմիջումից հետո «Մետալուրգի» կազմում դաշտ դուրս եկեն 10 նոր ֆուտբոլիստներ` խաղադաշտում թողնելով միայն Ջորջ Լազիչին: Նոր կազմը հաջող հանդես եկավ, եւ 75-րդ րոպեին «Մետալուրգը» հաշիվը 2 գոլով ավելացրեց: Իրենց հաշվին գոլեր գրանցեցին ռմբարկու Վիտալի Իվանկոն եւ կիսապաշտպան Ջորջ Լազիչը: Խաղի վերջում «Սպարտակը» կարողացավ կրճատել հաշիվը եւ գոլ խփեց, բայց խաղը փրկել այդպես էլ չհաջողվեց: Հանդիպումն ավարտվեց 3:2 հաշվով հօգուտ Դոնեցկի թիմի:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպանը «Մետալուրգում» իր առաջին խաղի ժամանակ, որը տեղի էր ունեցել հունիսի 18-ին «Դոնեցկստալ» թիմի հետ, դարձել էր երկու գոլի հեղինակ:
Իր հաջորդ ընկերական հանդիպումն արտասահմանյան հավաքի շրջանակներում Դոնեցկի թիմն անցկացնելու է հունիսի 27-ին Ռուսաստանի չեմպիոն Կազանի «Ռուբինի» դեմ:

Новобранец донецкого “Металлурга” Генрих Мхитарян, отбывший вместе с дончанами на предсезонный учебно-тренировочный сбор в Австрию, в первой товарищеской встрече против словацкого клуба «Спартак» (Трнава) вновь отметился голом.
Проигрывающему по ходу встречи со счетом 1:0 “Металлургу” удалось изменить ход игры, и на 43 минуте первого тайма сработала связка Аракелян – Мхитарян. Последний после передачи своего соотечественника техничным ударом с угла штрафной послал мяч в дальний угол ворот – 1:1.
После перерыва наставник дончан выпустил на поле 10 новых футболистов, оставив на поле лишь Джордже Лазича. Новый состав удачней вошел в игру, и к 75 минуте “Металлург” вел в счете с разницей в 2 мяча. Голы на свой счет записали форвард Виталий Иванко и полузащитник Джордже Лазич. Под занавес матча спартаковцы с пенальти сумели сократить разницу в счете, но спасти матч им не удалось. Итоговый счет матча 3:2 в пользу донецкой команды.
Напомним, что полузащитник сборной Армении в своем дебютном матче за “Металлург”, который состоялся 18 июня против команды «Донецксталь», стал автором дубля.
Свой следующий товарищеский матч в рамках зарубежного сбора донецкая команда проведет 27 июня против чемпиона России казанского “Рубина”.