26 Հունիս 2009 - 14:54 AMT
Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկու ավագ եղբայր Ալեքսանդր Բերեզովսկին ընտրվել է Հայաստանի Հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի նախագահ: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի Հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի նորանշանակ նախագահը, նրա հետ բանակցություններ են վարել շուրջ մեկ ամիս, եւ վերջապես, նա պաշտոնապես ընտրվել է Հայաստանի հեծանվասպորտի հանձնաժղովի նիստի ժամանակ հունիսի 25-ին:
«Տվյալ պահին ես միայն ծանոթանում եմ Հայաստանի հեծանվասպորտի իրավիճակի հետ, որից հետո մշակվելու է այդ սպորտաձեւի մակարդակը բարձրացնելու ծրագիր: Այսօր հիմնական նպպատակը լավ մարզիկներ բացահայտելն է, եւ միջազգային մրցաշարարերին մասնակցելու համար վարկանիշ հավաքելը: Միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք զարգացնել հեծանվասպորտը Հայաստանում»,- ասել է Բերեզովսկին:
Նշենք, որ Հայաստանի Հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի նախագահն անվանի գործարար Լեւոն Աբրահամյանն էր: Բայց մշտական գործուղումների եւ ժամանակի սղության պատճառով նա հրաժարվեց իր պաշտոնից:
Բերեզովսկին Խորհրդային Հայաստանի հավաքականի կազմում եղել է առաջատար հեծանվորդներից մեկը եւ մասնակցել բազմաթիվ միջազգային մրցաշարերի: 1976-ին նա արժանացել է ԽՍՀՄ սպորտի վարպետի կոչմանը: Բերեզովսկին նաեւ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի 4-րդ բաժնի ղեկավարի տեղակալն է:

Старший брат голкипера сборной Армении Романа Березовского Александр Березовский избран президентом Федерации велосипедного спорта Армении. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net новоизбранный президент Федерации велоспорта Армении, переговоры с ним велись больше месяца и, наконец, он официально был избран на заседании комитета велоспорта Армении 25 июня.
«На данный момент я только знакомлюсь с сегодняшним состоянием велоспорта Армении, после чего будет разработана программа по повышению уровня этого вида спорта. Основная задача на сегодняшний день – выявить хороших спортсменов, и попытаться набрать рейтинг для участия в международных турнирах. Только в этом случае мы сможем популяризировать велоспорт в Армении», – сказал Березовский
Отметим, что президентом Федерация велоспорта Армении был известный армянский бизнесмен Левон Абраамян. Но из-за постоянных разъездов и в силу нехватки времени заниматься делами Федерации, Левон Абраамян отказался от своей должности.
Сам Березовский был одним из ведущих велосипедистов в составе сборной Советской Армении и принимал участие во многих международных турнирах. В 1976 году был удостоен звания мастера спорта СССР. Березовский также является заместителем начальника 4 отдела по борьбе с организованной преступностью.