Հայ հեծանվորդներն ավարտել են իրենց ելույթները մայրուղու վրա «Մոլդավիայի նախագահի գավաթ» հեծանվասպորտի երիտասարդապատանեկան առաջնությանը, որը տեղի էր ունենում հունիսի 19-25 Մոլդավիայում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է Հայաստանի Հեծանվասպորտի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Կարեն Գիգորյանը, հայ մարզիկներն իրենց լավագույնն են դրսեւորել առաջնությանը:
«Մեր ելույթները, հաշվի առնելով անցյալ արդյունքները, կարելի է հաջող համարել: Մենք մասնակցել ենք 3 մարզական դիսցիպլինների` անհատական, խմբային եւ կրիտերիում, եւ բոլոր երեքում լավ արդյունքների ենք հասել: Մեզ համար նման առաջնությունները մեծ կարեւորություն ունեն առաջին հերթին միջազգային փորձի ձեռքբերման տեսակետից»,- ասել է Գրիգորյանը:
Մոլդավիայում առաջնությանը Հայաստանը Կարեն Գրիգորյանի ղեկավարությամբ ներկայացնում էին 4 հեծանվորդներ. Սերգեյ Պետրոսյանը մասնակցում էր երիտասարդների մրցությանը, Հայկ Մելոյանը, Միհրան Ավետիսյանն ու Մհեր Մկրտչյանը` պատանեկան: Հայաստանի ներկայացուցիչներից ամենահաջող ելույթ ունեցավ Մհեր Մկրտչյանը, որն անհատական հաշվարկում 3-րդ տեղը զբաղեցրեց 90 մասնակիցների թվում: Հայաստանի մնացած ներկայացուցիչները նույնպես լավ ելույթ ունեցան` տեղեր զբաղեցնելով առաջին եռեսնյակում:
Հուլիսի 15-19 Մինսկում կկայանա Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը մայրուղու վրա, որտեղ Հայաստանը կներկայացնի Սուրեն Պետրոսյանը:
Սուրեն Պետրոսյանն ու Արամ Մելիքյանը կմասնակցեն նաեւ աշխարհի պատանեկան առաջնությանը, որը տեղի կունենա օգոստոսի 20-24 Մոսկվայում:

26 Июнь 2009 - 15:57 AMT
Армянские велосипедисты завершили свои выступления на международном молодежно-юношеском турнире по велоспорту на шоссе «Кубок президента Молдавии», который проходил с 19 по 25 июня в Молдавии. Как сообщил PanARMENIAN.Net исполнительный директор Федерации велосипедного спорта Армении Карен Григорян, армянские спортсмены проявили свои лучшие качества на этом турнире.
«Наши выступления, учитывая прошедшие результаты, можно считать успешными. Мы приняли участие в 3 тренировочных дисциплинах: индивидуальная, групповая, и критериум, и во всех трех добились неплохих результатов. Для нас такие турниры представляют большую важность в первую очередь с точки зрения приобретения международного опыта», – сказал Григорян
Армению на турнире в Молдавии под руководством Карена Григоряна представляли 4 велосипедиста: Сергей Петросян принимал участие в соревнованиях среди молодых, а Айк Мелоян, Мигран Аветисян и Мгер Мкртчян – в юношеских. Из представителей Армении успешней всех выступил Мгер Мкртчян, который в индивидуальном зачете занял 3 место среди 90 участников. Остальные представители Армении также неплохо выступили, заняв места в первой тридцатке.
С 15 по 19 июля в Минске пройдет молодежный чемпионат Европы на треке, на котором Армению будет представлять Сурен Петросян.
Сурен Петросян и Арам Меликян также примут участие в юниорском чемпионате мира, который пройдет 20-24 августа в Москве.