27 Հունիս 2009 - 12:34 AMT
Ռիգայում առաջին անգամ տեղի է ունեցել երկար եւ կարճ նարդիի մրցաշար, որի կազմակերպիչն էր Լատվիայի սպորտի զարգացման ասոցիացիան: Մինչեւ կեսգիշեր տեւած մրցմանը մասկացել է շուրջ 40 հոգի:
Ըստ դիզայներ Թեոդորա Դաուբերի, աշխարհի բոլոր մայրաքաղաքներում կան նարդիի սիրահարների ակումբներ:
«Ես ինքնս խաղում եմ 10 տարեկանից,-ասել է Թեոդորան, ցույց տալով, թե ինչպես է պետք գցել զառերը: Այսուհետ նման մրցումները կանոնավոր կդառնան, հեռանկարում միջազգային ասպարեզ դուրս գալու միտումով: Չափազանց կարեւոր է երեխաներին կտրել համակարգիչներից, որտեղ նրանք արդեն կարելի է ասել «ապրում են»: Երբ ես փոքր էի, մենք կազակներ-ավազակներ էինք խաղում, շփվում էինք: Իսկ հիմա բոլորը փակվել են տներում»,-ասել է Դաուբերը:
«Ինչպես ինձ ասացին, մարդիկ արդեն հազարավոր տարիներ է նարդի են խաղում, դրա իրեղեն ապացույցները կան: Ամենահին նարդու տախտակներից մեկը գտնվել է Փոքր Ասիայում եւ նրա տարիքը հաշվվում է 3000 մ թ.ա: Այդ խաղի նմանակն է հայտնաբերվել փարավոն Թութանհամոնի դամբարանում»,-մեջբերում է Դուբերին d-pils.lv-ն:
31-ամյա հաշվապահ Դարյա Սաֆոնովան նշել է, որ իրրենց խաղալ են սովորեցրել տատիկն ու պապիկը: «Իմ ողջ ընտանիքն է խաղում: Այս խաղն ինձ դուր է գալիս նրանով, որ այստեղ դեռեւս զառեր է պետք գցել, նշանակում է, մեծ նշանակություն ունի ոչ միայն վարպետությունը, այլ նաեւ հաջողակ լինելը»:
Ինչպես պարզվում է, նարդին բավական տարածված է մերձբալթյան հայերի շրջանում: Մրցաշարին եկել էր նաեւ Լատվիայի չեմպիոնուհի, Ագրաֆենա Քոսյանը` Յուրմալայի «Նոյյան տապան» ռեստորանի տիրուհին:
«Մենք հաճախ ենք հավաքվում համայնքով,-ասել է նա:–Հրավիրում ենք նաեւ ընկերներին այլ քաղաքներից: Մենք հյուրընկալել ենք նաեւ էստոնահայերին: Խաղացողների թվում ես միակ կինն էի Լատվիայից: Երեք անգամ առաջին տեղն եմ նվաճել: Մեկ անգամ ստացել եմ նաեւ հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակը: Հայաստանում նարդի շատերն են խաղում: Երեկոյան դուրս ես գալիս փողոց եւ տեսնում ես, թե ինչպես են տղամարդիկ նարդի խաղում»,-ասել է նա:
Կարճ նարդու մրցումներում առաջին տեղն է գրավել ձեռներեց Աշոտ Գարեգինյանը, երկար մարզաձեւում` գործարար Արմեն Պատոչանը:

В Риге впервые состоялся увлекательный турнир по длинным и коротким нардам, который провела Ассоциация развития спорта в Латвии. В невероятно азартном соревновании, которое продлилось до самой полуночи, приняли участие 40 человек.
По словам дизайнера Теодора Даубер, во всех крупных столицах мира есть клубы любителей нардов.
«Сама я играю с 10 лет, – отметила Теодора, показывая, как нужно правильно ходить и бросать кости. Отныне подобные бои планируется проводить регулярно, чтобы в перспективе выйти на международный уровень. Очень важно отвлечь детей от компьютеров, в которых они практически “живут”. Когда я была маленькой, мы играли в казаки–разбойники, много общались. А сейчас все сидят по домам и варятся в собственном соку», – сказала Даубер
«Как мне объяснили, люди бьются в нарды уже не одну тысячу лет, чему есть вещественные доказательства. Так, самая древняя из досок была найдена в Малой Азии и датируется около 3000 годом до н. э. Аналог этой игры обнаружен в гробнице фараона Тутанхамона (XV до н. э.)», – , – цитирует Даубер d-pils.lv
31–летний бухгалтер Дарья Сафонова отметила, что ее научили играть бабушка и дедушка. “У меня вся семья бьется — мама, сестра. Устраиваем захватывающие встречи. Мне нравится эта игра тем, что здесь еще нужно бросать кости, а значит, большое значение имеет не только мастерство, но и везение”
Как оказалось, нарды невероятно популярны среди прибалтийских армян. На турнир прибыла, как ее представили, чемпионка Латвии Аграфера Косян, хозяйка юрмальского ресторана “Ноев ковчег”.
«Мы не раз собирались своей диаспорой, — рассказала Аграфена. — Приглашали к себе в гости друзей из других городов. К нам приезжали эстонские армяне. Среди игроков я была единственной женщиной из Латвии. Трижды завоевывала первое место. Получила как–то и приз зрительских симпатий. В Армении в нарды многие играют. Вечерами выходишь на улицу и видишь, как все мужики сидят за досками», –
А сейчас первое место по коротким нардам завоевал предприниматель Ашот Григорян, а по длинным — бизнесмен Армен Паточан.